מליסה ואהרון קליין. צילום: sweetcakesweb.com.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מאפייה, גאווה ודעה קדומה

עוגת חתונה עומדת במרכז סערה תקשורתית באורגון, שם נסגרה מאפייה מקומית לאחר שסירבה לאפות עוגה לחתונה לסבית משיקולים דתיים. המקרה הזה הוא סמל למשיכת החבל בין שני עקרונות מנוגדים - חופש הדת והאמונה מצד אחד, וחופש הנישואים ואיסור האפלייה מנגד. מתי מחאה להט"בית הופכת לאלימה ולא מוצדקת, והאם הדבר בכלל תורם למאבק למען שיוויון זכויות?

התקשורת האמריקנית סוערת בשבועות האחרונים סביב פרשה מוזרה המדגימה עד כמה ארה"ב עדיין טעונה מההכרה בנישואים חד-מיניים ועד כמה מורכבת הסיטואציה עבור הקהילה הגאה, אבל גם, אולי אפילו בעיקר, עבור גורמים עסקיים שמרנים. 

במרכז הפרשה - עוגת חתונה - שזוג לסביות ביקשו ממאפייה באורגון להכין עבורן לטקס נישואיהן. בעלי המאפייה, בעל ואשה נוצרים אדוקים המשתייכים לזרם שאינו מכיר בנישואים גאים, סירבו לבקשה בטענה שהם אינם יכולים לעשות זאת מתוקף אמונותיהם. בני הזוג מצאו את עצמם, כמעט למן אותו הרגע, תחת מתקפה חסרת תקדים: שתי הנשים שדרישתן סורבה הגישו תלונה למדינה, בה טענו כי המאפייה נוקטת באפלייה שאינה חוקית, והפיצו את הדברים ברחבי הרשת. 

בעלי המאפייה קיבלו, לפי דיווח ב-Blaze, שורה ארוכה של שיחות טלפון מטרידות ואימיילים זועמים. בין היתר, איחלו לילדיהם לחלות במחלה קשה, והיו שאמרו שהם מקווים שהבעל ייפגע מירי ואפילו ייאנס. במקביל, נערכו מול החנות הפגנות מאולתרות וקונים שביקשו להיכנס נתקלו במפגינים שהרחיקו אותם מהמקום, ומספר לקוחות ביטלו הזמנות עם המאפייה בטענה שהיא נוקטת באפלייה פוגענית והומופובית.

בני הזוג המנהלים את המאפייה, מליסה ואהרון קליין, אמרו כי הם נאלצים לסגור את העסק ולהעביר אותו לביתם. לטענתם, הם ספגו הפסדים כלכליים ניכרים ומאסו באלימות המילולית שהופנתה כלפיהם. לטענתם הם הפסידו כספים רבים והעסק הקטן שלהם ספג מכה קשה. הם ציינו עוד כי אין להם דבר בליבם על הומואים ולסביות, הם פשוט לא יכולים לתת שירות לחתונה המנוגדת לאמונתם. 

מתח בין חופש הדת לשיוויון בנישואים

קצת יותר מחודשיים עברו מאז אושרו הנישואים הגאים ברוב מדינות ארה"ב, וניכר כי עדיין קיימת מתיחות רבה ובלבול הן בקרב חברי הקהילה הגאה - המבקשים לצאת ולקיים את זכויותיהם לאחר שנים של דיכוי, והן מצד גופים דתיים שאינם יודעים כיצד להתמודד עם הדרישות החדשות, המנוגדות לעתים לסט הערכים והאמונות שלהם.

בעוד שמוסדות ואנשי דת מוגנים מעצם החוקה המגנה על חופש דת ופולחן, וחסינים מפני תביעה במידה ויסרבו לערוך טקסי נישואים בין בני זוג מאותו המין, עסקים המעדיפים שלא לתת שירות לזוגות גאים, כמו חנות העוגות של הזוג קליין, נמצאים על הכוונת של פעילים גאים רבים.

בכל הקשור למוסדות הדת, הבעיה לא נעלמה מעיניהם של גופי המדינה, המבקשים למצוא את האיזון בין חופש הדת לבין זכות הנישואים החדשה. ראש הארגון המנהל את הפרדת הדת מהמדינה בארה"ב פרסם זה מכבר מסר חד-משמעי לפיו החוקה מפרידה בין הדת והמדינה ועל כן יכולים המוסדות הדתיים, כל אחד בדרכיו ואמונותיו, לבחור האם להשיא בני זוג מאותו המין או לא. עוד פורסם כי להחלטת בימ"ש להכיר בנישואים גאים אין שום השפעה על עקרונות יסוד המבטיחים את חופש הדת והפולחן בארה"ב. במילים אחרות: המדינה מבטיחה שארגונים דתיים שיבחרו שלא לערוך טקסי נישואים בין בני-זוג מאותו המין, לא יחוייבו לעשות כן.

המצב המבולבל של גופים עסקיים

בנוגע לגופים עסקיים, המצב מורכב יותר. מדובר בהתנגשות בין שני ערכים מנוגדים, האחד של חופש הדת והפרדתו ממוסדות המדינה, והשני של חופש הנישואים והשוויון. שניהם ערכי יסוד בחברה האמריקנית, והדעות המשפטיות על יחסי הכוחות ביניהם חלוקות.

במקרה הנדון, מן ההגיון הוא שערכי חופש הדת גוברים על זכותן של זוג הנשים לרכוש עוגה לחתונתן מאנשים דתיים שאינם מעוניינים או אינם יכולים לתמוך בנישואים גאים - בעיקר משום שלבנות הזוג עומדות אופציות רבות אחרות. מאחר ובאורגון פועלות חנויות רבות המוכרות עוגות חתונה, הפגיעה בהן היא מינורית, והן אכן פנו לרכוש עוגה ממאפייה אחרת, ששמחה לאפות אותה עבורן. עם זאת, אכן יש מידה של אפלייה בכך שהמאפייה אינה משרת זוגות חד-מיניים, ועל בעליה לתת על כך את הדעת ולהתמודד עם הביקורת הציבורית הפומבית. 

פעילים שונים טענו כי פעולות אלו מקובלות משום שהן מהוות גורם מרתיע לעסקים אחרים שיחששו לנקוט במדיניות של אפלייה כלפי זוגות אחרים. גם אלו שאינם מצדדים במסרים אלימים והטרדות, אמרו שיש ערך למחאה אקטיביסטית רדיקלית, הפוגעת במי שבא לפגוע בקהילה, ושאחרי שנים של דיכוי המאבק צריך להיות תוקפני ולא לסבול מקרי הומופוביה.

ביקורת גם בתוך הקהילה הגאה

עם זאת, גם בתוך הקהילה הגאה נמתחה ביקורת רבה על הפעילים שנקטו בשיטות שגובלות בבריונות, הטרדות ונאצות. בפורומי דיון שונים נטען כי התקיפה של בעלי החנות והפגיעה בעסקיהן אינן מועילות כלל למאבק הגאה ולבטח לא מוסיפות לו כבוד רב.

לטענת המתנגדים, כקהילה הנאבקת על קבלתה ועל זכויותיה לקיים אורח חיים שונה מהנורמטיביות המקובלת, קהילת הלהט"ב צריכה לכבד את ערכי חופש הדת הניתנים לאזרחי ארה"ב, ועליה לקבל בהבנה ובסובלנות את העובדה שמדובר בתהליך ארוך שדורש הסתגלות עבור שני הצדדים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...