המפה הוורודה מתוך פרויקט הגמר בתקשורת חזותית. צילום: גלי שחר.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

יש לנו חובות, אבל איפה הזכויות?

נדהמתי לגלות שלמרות שאני אזרחית טובה, שמשלמת מיסים לפי החוק ותרמה לצבא, במדינה שלי אין לי זכות להקים בית ומשפחה. לכן יצאתי בקמפיין חזותי שנועד להפוך את האפלייה כלפי הקהילה למשהו מוחשי וקל להבנה ותפיסה

זה התחיל בהצעת נישואים רומנטית לבחירת ליבי, אחרי 6 שנים יחד, החלטתי להציע נישואים לבת זוגתי, למסד את הקשר ולקיים איתה את מצוות פרו ורבו.

הרגשתי צורך להתקדם למעמד נשואה מאחר והוא מהווה עבורי סמליות לזוגיות נצחית ומעבר לזה אני מאוד רוצה לחגוג את האהבה שלי עם משפחתי וחברי היקרים שמצפים לזה בקוצר רוח.

נישואים הם בסך הכל טקס שמחבר בין שתי נשמות. זוהי זכות בסיסית לכל אדם באשר הוא, בין אם הוא יהודי, ערבי, דתי, חילוני, סטרייט או גיי. אין זה מקומו של איש לקבוע האם מישהו רשאי להתחתן עם בחיר ליבו או לא.

משמעויות גדולות ועמוקות יותר

מעבר לתעודה עצמה, שנראית נייר סתמי, יש משמעויות גדולות יותר. מדובר במספר דברים שעל פניו כל כך מובנים מאליהם, אבל אני לא יכולה באופן טבעי לקבל אותם אך ורק בגלל הנייר הזה.

אחרי שהצעת הנישואים התקבלה בחיוב מצד בת הזוג שלי, התחלנו לברר על כל התהליך. ידענו שזה לא חוקי בארץ מאחר ושתינו נשים, אבל מה שלא ידענו זה את כל הזכויות הנלוות לתעודת הנישואים הנכספת.

אני חושבת שבתור אזרחית טובה, שמשלמת מיסים לפי החוק ותרמה לצבא, יש לי זכות להקים בית ומשפחה בישראל, המדינה שלי, הבית שלי. לצערי, לא כך הדבר, לא לי וגם לא ליותר מ-10% מהציבור הגאה בארץ. אנחנו, הקהילה הגאה, קודם כל קהילה ישראלית, ואי אפשר להתעלם מאיתנו. אנחנו ציבור גדול שחי בישראל שלכאורה היא נאורה ומתקדמת, אבל בפועל לא מייצגת נאורות וקדמה בצורה מקסימלית.

לצורך ההבהרה, מעמד של משפחות מאותו המין דומה למעמד של זוגות המורכבים מכהן וגרושה או יהודי ולא יהודייה. במילים אחרות, חוסר מעמד.

השינוי כבר כאן, אבל עדיין רחוק מלהיות מספק

נראה שמתחילים ניצנים לשינוי גם בחברה הישראלית. פה ושם קמות הצעות לתיקון החוק ובסך הכל לא אוסרים אותנו על עצם היותנו גאים, אבל נכון להיום הכל די מעורפל כי שום דבר לא אושר או נחקק. ברגע שיאשרו את מעמד הנישואים, גם כל הזכויות האחרות יקבלו מעמד חוקי ושוויוני. המבנה המשפחתי היום הוא לא כמו בשנות החמישים, ואורח חיים גאה הוא נורמטיבי, אז הגיע הזמן ליישר  קו עם הקהילה הגאה.

כמי שחיה עם בת זוג, היה לי די ברור שפרויקט הגמר שלי בפקולטה לעיצוב גרפי במכללת תילתן יהיה בנושא נישואים חד מיניים. לפרויקט קראתי "קהילת ישראל", ובו אני מציגה את כל הקשיים והבעיות שחווים זוגות חד מיניים עקב האיסור על נישואים חד מיניים.

בימים אלו מוצג בתערוכה במכללת תילתן הפרויקט שלי, הוא מורכב מסדרה של שש כרזות שדנות בחוסר שוויון זכויות המשפחה. מתחת למעטה של סיכות, סטיקרים, חולצות ממותגות, ספר קונספט, מסתתר לו קמפיין שכבר עבר את הגבולות האישיים של סטודנטית גאה שרוצה לסיים את הלימודים בהצלחה, והוא נוגע לכל הקהילה הגאה בישראל.

את הקמפיין יצרתי מתוך תחושה של עוול לציבור לא מבוטל, בתקווה שיזרז את השינוי המיוחל בישראל. אפשר להצטרף לדף הקמפיין בפייסבוק, ולהביע תמיכה בנושאים המועלים בו.

ולסיום, אי אפשר בלי קרדיט למנחים המקסימים שליוו אותי בפרוייקט: מלי אלון, ניסים אוחיון, סמדר עזריה ורחל.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...