אלון פרידמן. צילום: ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

השד העדתי יוצא מהארון

העיתון הנקרא במדינה, שני מוספים, שתי יציאות מהארון. אחד זוכה להתעלמות מוחלטת. אחד סופג אש. האם זה בגלל העובדה שהאחד הוא פרידמן והשני אבקסיס?

מי ששמע על היציאה מהארון של אלון פרידמן - שירים את היד בבקשה. עכשיו, מי ששמע על היציאה מהארון של נדב אבקסיס - שירים את היד בבקשה. וואו. מי שקרא בעיקר תגובות שליליות על אותה יציאה מהארון - שישאיר את היד למעלה בבקשה. מעייף, אה? אתם יכולים להוריד את הידיים.

הרשת געשה לקראת ובמהלך הסופ"ש הקודם לקראת היציאה המדוברת של נדב אבקסיס. הפיד שלי הוצף בסטאטוסים לגבי יציאתו מהארון של נדב אבקסיס - שעיקרם הגדול היה שלילי. שלל טיעונים היו שם: ניצול פרסום הסדרה שהוא עתיד להשתתף בה. האיחור הניכר. "הארון השקוף" לכאורה שממנו הוא יוצא. ועוד ועוד. מילה טובה? יחידי סגולה היו בעד, רובם הגדול, לצערי, עשו זאת עם עקיצה, שלא לומר סטירה, לפני החיבוק.

לעומת זאת, מילה אחת, ולו הקטנה ביותר, לא נרשמה על יציאתו מהארון של אלון פרידמן, באותו עיתון בדיוק, באותו סופ"ש, רק במוסף אחר (לא פחות נקרא, אגב). מעניין. ניסיתי ליצור דיון אצלי בפרופיל על הנושא, זה כמעט ולא קרה. עורך האתר היקר, GoGay, זיהה את ההזדמנות והציע לי לכתוב על העניין. והנה הטור הזה פה.

קצת היסטוריה

אלון פרידמן הוא שחקן מוערך, שגילם הומו בהצגה, סדרה וסרט, שלושתם הביאו אותו להכרה הציבורית. בשיאה של אותה הצלחה, בשנת 2006, נערך איתו ראיון בפנאי פלוס, בו "הכחיש" שהוא הומו - כאילו הומוסקסואליות זה פשע שיש "להודות" בו. מאז ועד שבוע שעבר - דום שתיקה. בסופ"ש הקודם, סיפר על הקשיים שחווה ביציאה מהארון, בעיקר מול עצמו. שיתף על מערכת היחסים עם בן זוגו שנחתמה זה מכבר בטקס נישואין.

נדב אבקסיס (ולא אבוקסיס, דאג להבהיר לכולם בשבוע שעבר באותו ריאיון. אגב, ערכתי את הערך על שמו בוויקיפדיה זה עתה, חבל שאת הטעות בשם הערך לא ניתן לשנות), הוא שחקן וסטנדאפיסט ותיק ומוצלח לא פחות. בן למשפחה דתית מרובת ילדים, אב לשירה, אותה הביא לעולם עם חברה בהורות משותפת. בעיקר בתוך הקהילה, אך לא רק, ההתנהלות שלו הייתה מחוץ לארון. החל ביציאה למקומות בילוי גאים, עבור בניהול פרופיל פייסבוק פתוח (עד לאחרונה) שלא משאיר מקום לטעויות וכלה בהגעה למצעד הגאווה האחרון בת"א עם ביתו המתוקה.

בחזרה להווה

שבוע שעבר, העיתון הנקרא במדינה, שני מוספים, שתי יציאות מהארון. אחד סופג התעלמות. אחד סופג אש.

קשה לי להתעלם מהשערה של גזענות, סמויה יותר או פחות, לגבי העניין. בכל זאת, פרידמן. אבקסיס. שני קצוות על הרצף.

כהסבר משלים, יכול להיות שאופי מושא הכתבה הוא שגרם לתגובה או לאי לתגובה. אחד מתרכז במשחק בלבד, שקט ומופנם, לפחות על פי הכתבה מ-2006. השני עוסק בהומור, באינטראקציה גבוהה יותר עם הקהל, שלא לומר עם הקהילה.

כיוון שלישי הוא כי הכתבה על נדב נגישה לא רק בדפוס אלא אונליין ולא רק באתר העיתון שבו התפרסמה. ואילו הכתבה על אלון כבר מזמן עטפה את הדגים בקצביות הקרובות למקום מגוריכם.

הדיון על "הארון" בכלל ובקרב מפורסמים בפרט הוא חשוב ולא נראה שיגווע בשנים הקרובות. משמעות החשיפה היא גדולה מאוד בקרב הציבור הרחב, עבור הקהילה הגאה וספציפית עבור הנוער הלהט"בי. לכן, כשמפורסם יוצא מהארון ומספר על הקשיים, החוויה המשפחתית, על הלבטים והרגשות שנלוו לתהליך - על פי רוב, התוצאה היא שאנשים יכולים לגלות אמפתיה, להזדהות, להבין לעומק ובסופו של דבר להפחית חששות כלפי אחרים ו/או כלפי עצמם וללמוד לחיות עם זהות להט"בית לצדם/בתוכם.

שלא יובן לא נכון, באופן אישי, אני שמח מאוד על היציאה של שניהם מהארון. עוד ייצוג קהילתי - פאן לי במקסימום. לדעתי, אף פעם לא מאוחר מדי. אגב, טיעון שנכון לשתי היציאות, אך נשמע בהקשר של אחת בלבד.

הרקע שמוביל ליציאה גם הוא פחות חשוב בעיניי, אם זה יח"צ לפרויקט כלשהו שמתקרב או לא. אם תחשבו על זה רגע, תופתעו לגלות שאמנים סטרייטים עושים את זה כל הזמן, רק שזה הרבה פחות מפריע לציבור וזה עובר נמוך מאוד מתחת לרדאר של הקהילה. מי אמר ילדות עשוקה/גירושין כואבים/פרידה מתוקשרת/התמודדות עם מחלה קשה/אובדן והיד עוד נטויה של כל סלב בעשור האחרון לפני יציאת דיסק/ספר/מופע/סדרה/סרט/הצגה/אחר?

ולא פחות חשובה השאלה: מה מביא את הקהילה למקום שמבקר כל הזמן את "הלהט"בים החדשים מחוץ לארון" ומשתוקק ליציאה "טהורה", ממקום של גילוי וחשיפה אישית, ללא שום עניין ציבורי שמתרחש בנוגע אליהם, והס מלהזכיר שחלילה "נהנו" אותם ידוענים משמנה וסלתה של הקהילה - מסיבה, מצעד או חברים מהקהילה בפרופיל הפייסבוק שלהם?

מה אתם חושבים?

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2022 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...