ברק אובמה, נשיא ארה"ב. צילום: transplanted mountaineer, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אובמה על הקהילה הגאה: חופש מחייב אומץ

באירוע במלאת 50 שנה לנאום ההיסטורי "יש לי חלום" של מרטין לות'ר קינג, אמר אובמה "אם אחד מאיתנו אינו חופשי, אף אחד מאיתנו אינו חופשי באמת"

לפני 50 שנה, ב-28 באוגוסט 1963, עמד מרטין לות'ר קינג על מדרגות אנדרטת לינקולן, ונשא את נאומו הבלתי נשכח "יש לי חלום", בפני כ-200 אלף בני-אדם שהגיעו להפגין למען תעסוקה וחירות.

הנאום המכונן הפך עד מהרה לסימן של מאבק השחורים בארה"ב, כמו גם מיעוטים אחרים ברבות השנים, והוא עיצב את פניה של התנועה לזכויות אדם בארה"ב כמו גם בעולם. 

נשיא ארצות-הברית המכהן, ברק אובמה, דיבר אמש באירוע לציון 50 שנה לנאום של קינג, ואמר בין היתר "אם אחד מאיתנו אינו חופשי, אף אחד מאיתנו אינו חופשי באמת". אובמה הזכיר עוד את הקהילה הגאה, כחלק ממאבק חברתי ותרבותי לשיוויון.

"חופש מחייב אומץ, והאומץ מגיע כאשר זוג מעורב מתחבר לזוג חד-מיני שסבל מאפלייה, מבין ומזדהה, כאילו והאפלייה הופנתה אליו. האומץ מגיע מהמקום בו אנחנו לא מפנים גב זה לזה, או תוקפים זה את זה, אלא פונים זה לזה", אמר אובמה. 

אובמה קישר את מאבק השחורים והחלום האמריקאי, לכוח כלכלי שיכול להניע את התעסוקה בארה"ב ולבסס את הדמוקרטיה. הוא אמר כי החופש ושוויון ההזדמנויות הם בין הגורמים המרכזיים שהובילו מהגרים רבים למעצמה, שלימים הפכה בית עבור אנשים מתרבויות מגוונות וממקומות שונים בעולם. 

אחד המסרים המרכזיים בנאומו של קינג, היה ש"יש לי חלום שיום אחד תקום אומה זאת ותגשים את משמעותה האמיתית של סיסמתה: אנו רואים אמיתות אלה כמובנות מאליהן: שכל בני האדם נבראו שווים". מסר זה מאפיין את מאבק קהילת הלהט"ב - לסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים גם היום, הדורשים להכיר בהם כשווי זכויות וחובות מעצם היותם בני-אדם. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...