קפה אלבי, בימים טובים יותר. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

סערה בעקבות פשיטת המשטרה על קפה אלבי

בית הקפה שמהווה מקום מפגש אידיאולוגי ייחודי בין קווירים, טרנסג'נדרים, פמיניסטיות, טבעונים ופליטים - נמצא במרכז משבר חסר תקדים ביחסים עם המשטרה. פעילים מהקהילה הגאה ומחוצה לה מסבירים מדוע חשוב להגן על אלבי

עתליה ישראלי-נבו סיכמה בכמה משפטים קטנים את אחד האירועים המסעירים שידעה הקהילה הקווירית בחודשים האחרונים: סגירת בית הקפה "אלבי" (הלב שלי) ברחוב הגדוד העברי בתל-אביב. "בית הקפה "אלבי" מהווה בשבילי, כאישה טרנסית, מקום להטבא"קי מעצים, מהמם ויוצא דופן", כותבת ישראלי-נבו, "השילוב של מיקום פריפריאלי בדרום תל-אביב, של פוליטיקה מזרחית, של תמיכה באהרון מדואל לראשות עיריית תל אביב ושל קוויריות הוא כנראה יותר מדי בשביל משטרת ישראל. אל תתנו להם לסגור את האלבי! בואו להפגנה!".

בית הקפה מהווה מקום מפגש אידיאולוגי ייחודי בנוף המקומי, המחבר בין פעילות פמיניסטיות לא/נשים טרנסג'נדרים, בין פליטים לבין טבעוניים, בין אנשי שמאל ופעילים חברתיים בתנועות המחאה. בשל כך הוא נמצא, כך טוענים התומכים בו, תחת עינה הפקוחה של המשטרה, המבקשת להפסיק את פעילותו ומתנכלת ליושביו.

הדברים נאמרים בסיומו של יום מורט עצבים עבור פעילים רבים, שהגיעו היום (שלישי) אל בית הקפה, לאחר שכוחות גדולים של משטרה הגיעו כדי לסגור את המקום. במשטרה אומרים כי קיבלו טענות על רעש משכנים המתגוררים בסמוך, וטוענים כי שוטר נכלא במקום ולא שוחרר. הפעילים, מאידך, טוענים שמדובר בהתנכלות גרידא, ומצביעים על צילום וידאו המתעד את הפשיטה על המקום, ובו ניתן לראות את גודל הכוח המשטרתי שנשלח אל בית הקפה. הפשיטה הסתיימה בשני מעצרים של מלצריות במקום וצו סגירה.

"סגירת אלבי היא פעולת מלחמה. שלא תטעו. לא מדובר פה רק על סגירת חשבונות, או על משהו אישי. נכון, שאין לי ספק שגם מניעים אישיים היו חלק מן הסיבה שדרבנה שש ניידות להגיע באמצע הלילה לאלבי", כתבה מליסה דאנק. "אבל משמעות הדבר עמוקה יותר. מדובר פה על מלחמה קיומית. מלחמה שמשמעותה לאילו דעות יש זכות להתקיים, ולאילו פעולות יש לגיטימציה, בין אם הן במסגרת החוק או לא. הכעס והאלימות שמופעלת כלפינו היא בגלל מה שאנחנו: שמאלנים, פמיניסטיות, אקסיביסטיות, מזרחיות, טרנסים, קווירים, אנשים שחוצים את גבולות הנורמה המותרת לדעת הממסד שאינו מגן על אנשים אלא על אינטרסים".

לדברי דאנק "זהו ממסד ששומר לעצמו את הזכות לעשות החלטות מוסריות על פי דעה בלבד, שאם אנו חוצות את חוקי הלגיטימיות בדעותינו הפוליטיות השמאלניות, שאנו חוצים את הגבול בכך שאיננו בעלי נטייה/ משיכה מינית הטרוסקסואלית, שאנו חוצות את חוקי המגדר הדיכוטומיים,  יוצאים נגד דיכוי מגדרי, אנחנו מבצעים פשעים נגד החברה. ועלינו לשלם על כך.  על כך שאנחנו שמאלנים שלא מפחדים לדבר, על כך שאנחנו מזרחיות שלא שותקות כנגד הדיכוי, על כך שאנחנו לא הטרונורמטיביות, סיסג'נדרים, על כך שיש לנו את החוצפה לעמוד על שלנו, ואנו יודעות את זכויותינו". 

"המשטרה התפנתה לעסוק בדבר החשוב באמת - בית קפה שכונתי"

"למשטרת ישראל יש עודף כוח אדם וניידות, מסתבר. אחרי שמיגרו את האלימות בדרום תל אביב, סגרו את כל בתי הבושת, עצרו את כל סוחרי הסמים והשיבו את השקט והביטחון לתושבי השכונה - מתפנים השוטרים לעסוק בדבר החשוב באמת: עצירת המטרד הזה שקרוי בית קפה שכונתי", נרשם בדף הפייסבוק של מרצ. "לא פחות מ- 6 ניידות משטרה עמוסות בשוטרים הגיעו אתמול בלילה לבית הקפה 'אלבי' בדרום תל אביב. הסיבה לטענת המשטרה - רעש. המציאות- המקום היה בשלבי סגירה. הפשיטה הסתיימה בשתי מלצריות עצורות וצו סגירה למקום. משטרת ישראל יכולה לסמן עוד V במאבק בפשיעה. תמוה שלפני שבועיים, בדיוק באותו מקום, עצרה המשטרה את הפעילה אורטל בן דיין, בגלל שהעזה להתערב לטובת משפחה פלסטינית שישבה במקום. בעקבות הפרשה - השוטר פוטר מתפקידו. לנו זה מריח כמו עודף מוטיבציה משטרתית לנקום במי שהתלונן נגדה".

הבוקר פנו יו"ר מרצ, זהבה גלאון וח"כ תמר זנדברג לשר לבטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, וביקשו ממנו לבטל את צו הסגירה, לשחרר את העצורות ולחקור את התנהלות המשטרה. במקביל פעלה עו״ד גבי לסקי, המועמדת מטעם רשימת מרצ לעיריית ת״א, לשחרר את העצורות. זהבה גלאון: "לצערי, נראה שמדובר במגמה שהולכת ומחריפה ברשויות האכיפה, שבמקום לשמור על הסדר הציבורי והביטחון האישי, החליטו שתפקידן החדש הוא להשליט טרור על מקומות הבילוי בתל-אביב, ולבצע פעולות נקמה כנגד מי שיוצא נגדן". תמר זנדברג: " דרום תל אביב סובלת מאחוזי פשיעה הולכים וגוברים, תושבות ותושבי האזור מתחננים להגברת האכיפה ותדירות הסיורים המשטרתיים ונענים כי אין מספיק כוח אדם. המקרה הזה מעמיד בסימן שאלה את סדרי העדיפויות".

ח"כ ניצן הורוביץ, המתמודד על ראשות עיריית תל-אביב, כתב הבוקר "10 ניידות משטרה, לא פחות, ערכו אתמול מבצע אגרסיבי בדרום תל אביב. לא, הם לא סגרו את בתי הזונות או עצרו את סוחרי הסמים באזור המוזנח הזה, שהפך כבר מזמן לחצר האחורית של מדינת ישראל כולה. 10 ניידות משטרה נשלחו כדי לטפל בתלונה על רעש בבית הקפה ״אלבי״ בעיר, ואפילו עצרו את בעלת המקום ומלצרית". "תגובה כזאת של המשטרה, מול בית קפה המזוהה עם פעילים חברתיים, מדיפה ריח חזק של סתימת פיות. זה סוג של דיכוי שלא יכול לעבור בשתיקה, ודאי לא בעיר שלנו. מדובר בפעולה כוחנית ומוגזמת לחלוטין של משטרת ישראל, ואני אומר את זה בצורה הכי ברורה: בתל אביב-יפו לא תהיה סתימת פיות, ולא תהיה מדיניות של איפה ואיפה בין בתי עסק שונים. ההתעמרות הזאת בבתי עסק לא תימשך, במיוחד כשמדובר במה שנראה כמו רדיפה פוליטית. תל אביב היא עיר חופשית, ליברלית, פלורליסטית, והמדינה הזאת היא מדינה דמוקרטית. על זאת גאוותנו, ולא ניתן לאיש לשנות זאת".

צילום של דן חיימוביץ' שזכה לפופולריות רבה ברשת, היום.

במהלך היום הגיעו אל קפה אלבי אנשים רבים, בניסיון למנוע את סגירת המקום, והרשתות החברתיות התמלאו במהירות בדיווחים מהשטח, צילומים ועדכונים בזמן אמת. עד מהרה הפכו פייסבוק וטוויטר למרכז עצבים שממפה את פעילות המחאה נגד הפשיטה המשטרתית - וכמובן גם למעוז לשפע בדיחות ציניות וביקורת נוקבת על התנהלות המשטרה.

ג'ון בראון ריכז ידיעות המציגות דברים שלא מעניינים את המשטרה, ולצידן כאלו שדווקא כן. 

 מתוך הדף "לא נסתום את הפה".


היום בקפה אלבי (צילום: חני כבדיאל).

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...