צ'ה בוורוד. עבודה של סקוט שידלי. צילום: Scot Scheidly.
 > 

טאץ' עליז לצורר שיעיז

היטלר כנער אימו קווירי, סטאלין במדים סגולים-ורודים ועגיל משתלשל והאפיפיור שנראה כמו מיסטר המפריז בוורוד זועק. האמן סקוט שידלי הוסיף טאץ' קאמפי עליז לדמויות מאיימות הנוטפות סממני גבריות הגמונית, אימפריאליסטית ותאוות שליטה וכוח, ופירק אותן מכוחן האיקוני המאיים

בשבוע שעבר ננעלה בסן-פרנסיסקו תערוכתו של סקוט שידלי, The Pinks. התערוכה עוררה עניין בקרב מבקרי אמנות ויוצרים הפעילים בתחום, וזכתה לחשיפה ממושכת למדי כשהוצגה בגלריית Spoke Art לאמנות שוליים מודרנית למעלה מ-8 חודשים ברציפות. 

בעבודותיו מראה שידלי, אמן אמריקני הפועל בפלורידה, את ההשלכות התרבותיות והחברתיות של הצבע. באמצעות הלבשת דמויות איקוניות דוגמת צ'ה גווארה, האפיפיור ואפילו אדולף היטלר בבגדים ורודים וזועקים, ועם מעט אקססוריז משלימים, משנים הטיפוסים השליליים והמאיימים האלו את פניהם והופכים למשהו אחר לגמרי.

רבות נכתב על בחירת הצבעים האיקוניים, בעיקר בשילובים של אדום/שחור/לבן, בהעברת מסרים כוחניים ואלימים. מעניין לראות כיצד הצבע הוורוד הופך אפילו את המדים מעוררי החלחלה של הצבא הנאצי, לאלגנטיים, קאמפים ועליזים.

העבודות מראות שהמשפט שגם אם זו אותה הגברת בשינוי אדרת, יש עדיין הבדל מהותי בין הטיפוסים כאשר הם מקבלים סממנים מודרניים המנוגדים לזהותם האמיתית. כשהיטלר, למשל, מקבל מראה של נער אימו עם מסמנים של תרבות הפאנק, הוא נראה הרבה פחות מסוכן - ואם להודות על האמת, הרבה יותר קוויר מכרגיל.

וגם החבר סטאלין, עם השפם המפואר וההיסטוריה עקובת הדם שמאחוריו, נראה כמו ויאז'ה חביבה ולא מזיקה. האפיפיור, לעומתם, נראה בדיוק כמו מר האמפריז מסדרת הקאלט "מישהו מטפל בך". 

העבודות מוצגות בתוך מסגרות קיטשיות, עמוסות לעייפה בעיטורים, וצבועות גם כן בוורוד פוקסיה צעקני. יש משהו משובב נפש ומעורר גיחוך באייקונים האלימים או הכוחניים האלו, כולם סממני גבריות הגמונית, אימפריאליסטית ותאוות שליטה וכוח, כשהם מוצגים לראווה בתוך מה שמתקשר אוטומטית לבנות צעירות בגיל הטיפשעשרה.

קשה לדמיין את נפוליאון כ"חמוד" או את צ'ה גווארה כ"משעשע", אבל הם בהחלט כאלו, כשהם נשלפים מהמעמד האיקוני ומולבשים בצבע כל כך סטריאוטיפי. 

תערוכת The Pinks זכתה, כאמור, להצלחה גדולה מהמצופה, וכל העבודות נמכרו כבר בסמוך לפתיחה. עובדה זו יש בה כדי להעיד על האפקטיביות של יצירות האמנות האלו, המרסקות את המטען הרגשי של הדמויות השליליות והטעונות כל כך, וצובעת אותן - באופן מילולי - בצבע חדש ועליז.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...