ולדימיר פוטין. צילום: www.kremlin.ru.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

רוסיה מעלה הילוך: פוטין אסר הפגנות בזמן האולימפיאדה "מטעמי ביטחון"

הממשל הרוסי שולף את קלף הביטחון: פוטין חתם על צו האוסר כל אפשרות למחאה בתחרויות האולימפיות, בטענה שהדבר עלול לסכן את משתתפי האירועים

הממשל ברוסיה מעלה הילוך: למרות הלחץ הבינלאומי, לרבות מוועדת זכויות האדם של האו"ם, חתם פוטין על צו רשמי האוסר כל סוג של "פעילות הפגנתית" או מחאה באזור בו יערכו המשחקים האולימפיים.

בצו מפורטות פעילויות האסורות לביצוע, ובהן פגישות, עצרות, הפגנות, צעדות והתקהלויות שאינן קשורות במישרין למשחקים האולימפיים ולאולימפיאדת הנכים. באיסורים אלו נכללו גם פעולות שתוכננו ואושר מראש על ידי הרשויות, והן יזוזו לתקופה שאחרי האולימפיאדה.

לפי הצו האיסור קשור אך ורק לענייני הביטחון של המשחקים האולימפיים, אך ברור שהוא בא על רקע החשש של רוסיה מפני מחאות פעילות נגד החקיקה הלהט"בפובית ורדיפת הקהילה הגאה במדינה.

העונש על הפרת התקנות אינו ברור כרגע והוא לא נכתב במפורש בצו, אך משום שהצו מגדיר כל פעולה שכזו כפגיעה חמורה באבטחה הכבדה במקום, ניתן להניח שגם העונש יהיה חמור יחסית.

הצו החדש משנה את כללי המשחק, בפרט עבור מי שחשב לקיים מצעד גאווה או כל צעד מחאה בזמן האולימפיאדה. הצו החדש, יחד עם התקנות האולימפיות, סוגרים כליל את הגולל על כל אפשרות להבעת מחאה על המדיניות הלהט"בפובית הרוסית. זו דרך "יצירתית" וגורפת לאסור מצעדי גאווה וכל פעילות הפגנתית נגד הממשל ברוסיה בתקופת האולימפיאדה, מבלי להגיד זאת באופן מפורש.

ביטחון האולימפיאדה, הספורטאים והתיירים המגיעים לקחת חלק באירועים, הוא אחד הנושאים החשובים שעל הפרק והוא בגדר טאבו שאין לפגוע בו. לכן, כינוי פעולות מחאה כ"פגיעה בביטחון" מכניס אותן לרשימת האיסורים החמורים וחוסם כמעט לגמרי אפשרות לביקורת אמיתית ודמוקרטית נגד השלטון הרוסי.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...