פרופ' אסא כשר. צילום: זאב גלילי, ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אין הצדקה לאיסור תרומת ביצית בין לסביות

במדינה דמוקרטית לא צריך היה לנמק למה מותר להיענות לבקשות זוג הנשים המעוניינות להשתמש בביצית של אחת מהן כדי להפרותה ולקיים הריון ברחמה של השניה, אלא לנמק למה אסור לבצע את מה שזוג הנשים מבקש

אתמול נדונה בפני בג"ץ העתירה של זוג נשים המעוניינות להשתמש בביצית של אחת מהן כדי להפרותה ולקיים הריון ברחמה של השנייה.

הדפוס המוכר בחוק של תרומת ביציות אינו מכיר בסוג כזה של תרומה, כשם שהדפוס המוכר בחוק של פונדקאות אינו מכיר בסוג כזה של פונדקאות.

בדיון המשפטי הוזכרו המלצות של ועדה ציבורית בראשותו של פרופ' מור-יוסף, בהיותו מנכ"ל הדסה. כיוון שהייתי חבר באותה ועדה אני מרשה לעצמי להביא כאן שתי הערות:

ראשית, הוועדה שלנו המליצה על הרחבת החוק בתחומי הפונדקאות והתרומות מעבר להיתר החוקי הנוכחי. בהרחבת הפונדקאות היא דנה במיוחד בנשים המעוניינות להיות אמהות חד-הוריות ובזוגות של גברים. המקרה שלפני בג"ץ לא נדון בוועדה.

שנית, אילו המקרה נדון בוועדה הייתי אומר עליו מה שאמרתי על אפשרויות אחרות: במדינה דמוקרטית מותר לאזרח כל מה שלא פוגע באופן משמעותי ולא-מידתי בזולת. במדינה דמוקרטית לא צריך לנמק למה מותר להיענות לבקשות זוג הנשים, אלא לנמק למה אסור לבצע את מה שזוג הנשים מבקש. נימוק לאסור רשאי להיות רק על יסוד פגיעה קשה בזולת ולא על יסוד שמרנות או השקפה אישית אחרת.

אינני מכיר שום נימוק המצדיק איסור, לכן לדעתי מותר וראוי להיענות לבקשה של זוג הנשים.

כמובן שזו הערה אתית ומוסרית ולא משפטית-בהתאם-לחוק-הקיים.

ועוד, אינני מייצג איש מלבד עצמי, אבל בהכירי את הלוך הרוח בוועדה, יש לי יסוד להניח שלא הייתי היחיד בין חבריה שהיה מביע דעה זו. אדרבה.


מתוך דף הפייסבוק הרשמי של פרופ' אסא כשר

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...