אלן טיורינג. צילום: ויקיפדיה.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

אלן טיורינג: עכשיו הסרט

בנדיקט קמברבאץ', כוכב הסדרה "שרלוק", יגלם את המדען ההומו אלן טיורינג, אבי מדעי המחשב. האם סופסוף ייעשה צדק עם המדען המבריק שסייע לבעלות הברית לפצח את הקוד הנאצי ולהביס את גרמניה במלחמת העולם השנייה, ולמרות זאת הורשע בהומוסקסואליות, נרדף, הוענש בסירוס כימי - והתאבד בגלל הרדיפה ההומופובית?

בנדיקט קמברבאץ', כוכב הסדרה "שרלוק", יגלם את המדען ההומו אלן טיורינג, אבי מדעי המחשב, בסרט החדש The Imitation Game.

חברת ההפקה, Black Bear Pictures, טוענת כי הם עובדים במשותף עם משפחת טיורינג על מנת לוודא שהסרט יהיה מדוייק ככל האפשר, וכדי שיכלול את מירב המידע הביוגרפי וכן ישקף את האופי של טיורינג בצורה נאמנה למציאות. עם זאת, עוד לפני שהסרט יצא לדרך, כבר נמצאו אלו שתקפו את הפרוייקט והביעו הסתייגויות קשות מהתסריט.

סיפור חייו הדרמטי של טיורינג בהחלט מצדיק סרט קולנוע, שאולי יביא סופסוף את סיפורו הטראגי אל התודעה של הציבור הרחב. הוא היה ממציא דגול, שפיצח את מכונת ההצפנה הגרמנית "אניגמה" ואף הניח את היסודות למדעי המחשבכפי שהם כיום. למרות הישגיו ותרומתו הרבה לניצחון על הנאצים, הוא נרדף בשל היותו הומוסקסואל, ואולץ לעבור תהליך של סירוס כימי. בעקבות הסירוס והרדיפה אותו, שם טיורינג קץ לחייו בשנת 1954.

ג'וליה טיורינג, מדענית אמריקאית ואוהדת של עבודתו פנתה לחברת ההפקה וטענה כי תסריט הסרט כולל סצנות בדויות, שמעולם לא התרחשו. גם אנדרו הודג'נס, הביוגרף של טיורינג שבקיא בסיפור חייו, הביע את הסתייגותו מהתסריט.

חברת ההפקה דחתה את הטענות מכל וכל. בהצהרה רשמית שפרסמה רשמה כי "הסרט מציג באופן דרמתי את חייו ועבודתו של אלן טיורינג, שהישגיו במדעי ההצפנה ובמתמטיקה היוו את הבסיס למדעי המחשב של ימינו. זאת בנוסף לעבודתו ועבודת עמיתיו בפארק בלצ'לי שפיצחו את קוד ה"אניגמה" הגרמני, הישג אשר לכל הדעות קיצר משמעותית את מלחמת העולם השניה והביא לסיומה בניצחון של בעלות הברית על הנאצים".

"אנו מבינים את חשיבותו של טיורינג ורוצים להנציח בסרט את תרומתו והישגיו הבולטים, לצד היחס הלא צודק שקיבל. ההכנות שלנו לצילומים כללו מחקר מקיף על טיורינג וכללו ראיונות עם בני משפחה שנותרו בחיים, ביוגרפים ממוזיאון המיחשוב פארק בלצ'לי שבימי מלחמת העולם השניה תפקד כמרכז פיענוח הצפנים של בריטניה וכמו כן עם עמיתים וחברים של טיורינג שעודם בחיים".

בין יתר הביקורות הייתה העובדה שזהותו ההומוסקסואלית תקבל ייצוג לא הולם כדי להתאים את הסרט לקהל הרחב ועל מנת לטשטש את הפרט הביוגרפי הזה ולמנוע האשמה גורפת כלפי שלטונות בריטניה.

יצויין כי בשנת 2009 התנצלה ממשלת בריטניה באופן רשמי על הרדיפה את טיורינג. ראש ממשלת בריטניה דאז, גורדון בראון,כתב במאמר ל-"Daily Telegraph" כי לטיורינג הגיע "יחס טוב הרבה יותר" מזה שקיבל מהחברה הבריטית. "לא אגזים אם אומר שבלי התרומה שלו, ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה יכולה הייתה להיות שונה מאוד", הוסיף, "הוא היה אחד האנשים היחידים שאנחנו יכולים לומר עליהם בבירור ששינו את מהלך המלחמה. טיורינג נשפט על היותו הומו. החוב שאנחנו חבים - לתת לו יחס טוב - עושה את העובדה שהוא קיבל יחס לא אנושי מחרידה הרבה יותר".

בעקבות הפרסום, אחייניתו של טיורינג, אינה פיין, אמרה שהיא מקבלת את ההתנצלות של בראון ו"מודה לו מאוד".

הביא לפרסום: ערן דיעי.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...