צילום מאירוע הפסטיאיגי 2013. צילום: שירלי קובלסקי.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

גאווה צעירה על הבמה

הורים וקרובים נרגשים הם חלק בלתי-נפרד מכל תחרות כשרונות צעירים. אך רוב משתתפי ערב הכוכבים הצעירים של איגי הגיעו בלי תמיכה מהבית, משום שרובם עדיין בארון ולא יכלו לספר לקרוביהם שהם לוקחים חלק בתחרויות הנוצצות. שירלי קובלסקי ביקרה ב"פסטיאיגי", ופגשה את הדור הבא של היוצרים והאמנים הגאים שעליהם עוד נשמע בעתיד

בסוף השבוע האחרון נערך ערב סגירת הקיץ של איגי, ארגון הנוער הגאה, ובו התקיימה תחרות כשרונות צעירים מיוחדת במינה. לכאורה, אירוע רגיל למדי, הרי אנחנו חברה מלאת כישרונות צעירים ועוד יותר - משופעת בתחרויות לאותם כישרונות צעירים. אלא שבעוד שבתחרויות "רגילות" של צעירים הטרוסקסואלים אפשר להבחין באולם בעשרות הורים גאים, דודות, סבתות ואחים/אחיות נרגשים, המלווים את הילדים המוכשרים אל הבמה, באירוע של איגי הכל נראה לגמרי אחרת. רוב בני הנוער עדיין בארון, והוריהם לא יודעים כלל שהם לוקחים חלק בתחרות. הם לא נמצאים שם כדי לעודד אותם, לשמוח איתם בזכייה או לדבר אל ליבם ולעודד אותם, אם הצליחו פחות. 

אבל היעדרותם של רוב ההורים ובני המשפחה מהתחרות, לא פגעה בשמחה של הנערים והנערות המתרגשים לעלות על הבמה, רובם בפעם הראשונה בחייהם מול קהל. אפשר היה למצוא שם צעירים רבים מאיגי, חלקם דראגיסטים, דראגיסיטיות וקווירים בני 14-15, שבגיל כל כך צעיר כבר החלו לגבש בעצמם זהות חדשה, ואפילו דמות במה. הם מביאים את ייחודם לידי ביטוי באופן אומנותי וחופשי, וזוכים לאהדת הקהל ולפרגון. את זה אי-אפשר למצוא בשום תחרות אחרת.

מול צוות השופטים שמנה את יניב ויצמן, גל אוחובסקי, קלוד דדיה ומלכת הדראג קיי לונג - עלו צעירים בגילאים 14-18 בשלל מופעים. היו מופעי דראג, קטעי נגינה, שירה וביצועים מקוריים ליצירות אהובות ומוכרות. בזה אחר זה עלו לבמה חבר'ה תוססים ומוכשרים, שהרימו הופעות מהנות, מיוחדות, מצחיקות ומרגשות.

החשיבות של האירוע היא הרבה מעבר למתן במה לכשרון של כמה צעירים מוכשרים. היא נמצאת, בראש ובראשונה, בעצם קיומה של במה כזו למפגש ולהידברות, בגיל המכריע של עיצוב הזהות והאישיות. אירועי הכישרונות האלו של ארגון הנוער מאפשרים לבני הנוער ולצעירים לממש לא רק את כישרונם, אלא את עצמם, את מי ואת מה שהם, אל מול קהל חם ואוהד.

השופטים התייחסו למצבם הטוב יותר של בני נוער להט"בים כיום, שמאפשר להם לבטא את עצמם באופן חופשי ויחד עם זה להרגיש שייכות לחברה. יניב ויצמן, מקים תנועת הנוער הגאה ויועצו של ראש העיר לענייני הקהילה הגאה, סיפר על הבדידות וחוסר הביטחון שאפיינו את הצעירים הלהט"בים בדורו. דור של צעירים וצעירות שגדלו ללא ידיעה שקיימים עוד רבים כמותם, ומבלי שהיה להם מקום מקבל ומכיל. "אנחנו מקנאים בכם על האומץ להתלבש כך בגיל כזה, על היכולת לעמוד על במה בגיל כל כך צעיר ולהרגיש טוב עם מי שאתה" אמרו השופטים, והדורות היותר מבוגרים בקהל הנהנו בהבנה.

וכך, בערב הזה, עם האווירה המחשמלת, אפשר היה לשמוע את התקווה הפועמת. כי גם אם המצב רחוק מלהיות אידיאלי, הנה היום כבר אפשר להגשים חלומות שלהט"בים שגדלו כאן בארץ רק דור אחד לפני, אפילו לא העזו לחלום.

חלק לא מבוטל מן המשתתפים עדין בארון, וכך נמנע מאיתנו להעלות כאן צילומים מהופעות מרשימות של צעירים מבטיחים, שהשופטים היו תמימי דעים לגבי הפוטנציאל האדיר שלהם והסיכוי הרב שבבוא היום נשמע עליהם כולנו. תשומת לב מיוחדת משך נער בן 14 שעלה עם גיטרה ושר על החופש לחלום, ורגע אחרי שסיפר שהוא עדין בארון. הוא פנה לעבר השופטים הנדהמים, והודה להם על פעילותם למען הדור הבא. בזכותכם, אמר, אני יודע שבבוא היום אוכל להתחתן. לא נותרה עין אחת יבשה באולם, כשהוא אמר את הדברים המרגשים והנכונים האלו.

היה מעניין לשמוע את דבר השופטים, שבצד ההתלהבות והמחמאות שהמטירו על המשתתפים דאגו גם להאיר את עיניהם בביקורות מקצועיות בתחום השירה, הריקוד, הלבוש, הליפסינג והקשר עם הקהל.

במופע נכחו - מלבד חניכי איגי - גם נציגי המרכז הגאה, מדריכי המטבחון, גיא זוזות – מנהל תחום נוער וקהילה בעיריית תל אביב ואמהות תהל"ה, המתנדבות במטבחון במסגרת פרוייקט "הורה בקפה".


בצילום: גיא זוזות מעיריית תל אביב מחמיא למרכז הגאה, וקורא למופעי התרבות הלהט"בים להמשיך ולצאת לכלל הבמות בעיר.

בזמן שהשופטים התדיינו לגבי הזוכים, הפתיעו מדריכי המטבחון במופע משלהם, לכבוד האירוע ולסיום הפעילות. המטבחון הוא מועדון נוער של איגי, שמהווה מקום מפגש על ארוחה חמה. את הפעילות בו מלווים באופן קבוע מדריכים בוגרים, חיילים מטעם חיל החינוך וגם הורים ללהט"בים. כך הצעירים יושבים יחד, נהנים מארוחה ויכולים לבחור עם מי מתאים להם לדבר ולהתייעץ בכל עניין, התמודדות ובעיה. לראשונה המטבחון המשיך השנה לפעול לאורך הקיץ בזמן שבו תנועת הנוער בחופשה, ומאות רבות של חניכים הגיעו לאורך כל התקופה.


בצילום – גידי, רכז הנוער של איגי, עם מדריכי המטבחון והחיילים.

הזוכים במקומות הראשונים נבחרו בשקלול הצבעת הקהל והכרעת השופטים. הזוכה הגדול באירוע הוא יניב שמעון, הלא היא "כריסטינה רולין" המהממת. יניב, בוגר י"ב ולקראת גיוס, זכה הודות לאומץ לבצע שירה חיה במופע הדראג, בשל הבחירה הלא סטנדרטית למופע דראג - השיר 'געגועים' של שרית חדד, וכן בזכות השירה המדויקת והאיכותית שלו.


בתמונה: יניב שמעון (כריסטינה רולין), הזוכה במקום הראשון, עם קלוד דדיה

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...