פטל. משחק בייצוגים של היפר-גבריות או ג'נדר בנדינג. צילום: צילום מהאתר הרשמי.
עבודה נוספת של פטל, שעובד בין היתר כחשפן ודוגמן. צילום: צילום מהאתר הרשמי.
 > 

מיס פטל: יפה בוורוד בכיכר האדומה

האמן הרוסי פבל פטל קורא תיגר על מוסכמות של מין, מגדר וזהות, ומציג עבודות כמעט-פורנוגרפיות הכוללות פאטישיזם, קרוס דרסינג ועירום מלא במרחב הציבורי השמרן של מוסקבה. בעקבות גל ההומופוביה השוטף את המדינה הוא מרגיש צורך לצנזר את עצמו, ומחפש חלופות שיתאימו לאווירה ההומופובית ברוסיה

קבוצת הקשישים החביבים, שרגילים להגיע לרחבת הפארק הציבורי לחוג ריקודי עם בחוג הצח, לא ידעה להגיב לגבר השרירי שנכנס אל מרכז הרחבה, גבר גבוה ורחב כתפיים, לבוש במכנסונים הדוקים שמכסים טפח ומגלים את כל השאר. בהזדמנות אחרת יושבי רחבת האוכל, שאליה מתנקזים רבים המגיעים עם המזון המהיר שקנו כדי לשבת ולאכול, נדהמו למראה הבחור המצודד, לבוש בתחתונים הדוקים שחלקם האחורי פתוח לגמרי ועל גופו כתוב בענק: "ילדה רעה".

ואכן "ילדה רעה" הוא תיור מדויק למדי לעבודותיו של האמן הרוסי פבל פטל (Pavel Petel). פטל מבקש לקרוא תיגר על מוסכמות של מין, מגדר ונטייה מינית, וממביא למרחבה הציבורי השמרן של רוסיה עירום, קוויריות ומשחקי ג'נדר. הפעילות האמנותית שלו - פרובוקטיבית ונוטפת סקס שחצה מזמן את גבולות הפורנוגרפיה - היא בדיוק מה שרוסיה ההומופובית והאלימה צריכה בתקופה הזו של מאבק הרה גורל על זכויות קהילת הלהט"ב ומיעוטים מיניים אחרים.

פטל מתגורר ופועל במוסקבה, שלאחרונה עלתה לכותרות בעקבות החקיקה המפלה להט"בים ובשל הרדיפה של הקהילה בידי ביריונים, שנהנים מחסות המשטרה והממשלה. למרות גובהו ולמרות שרירי הענק, הוא עדיין מרגיש מאויים נוכח הרוחות האלימות הנושבות סביבו. בראיון לבלוג רכילות פופולרי אמר פטל כי הוא קיבל איומים ואף הותקף פעמים אחדות בעבר על ידי הומופובים - לפעמים בעת שערך את אחת מההופעות שלו, לפעמים כשהצטלם ולפעמים כשהוא פשוט התהלך באזור ציבורי.

ההצלחה שלו נזקפת בעיקרה לנוכחותו ברשתות חברתיות, באתרי וידאו ובבלוג שהוא מנהל בטאמבלר. בדומה למדינות רבות אחרות שבהן הקהילה הגאה נתונה לפיקוח, רשת האינטרנט משמשת מפלט אנונימי למדי, המאפשר לקיים חיים מקוונים וקשרים אינטנסיביים עם חברי קהילה אחרים, מבלי להסתכן במגע עם השלטונות ההומופוביים ועם גורמים אלימים אחרים.

למעשה, במקרה של פטל הרשת עשתה הרבה יותר מזה: היא סייעה לו להשיג תפוצה רחבה ביותר, הרחק מעינה הפקוחה של החקיקה הרוסית ומבלי שיהיה כפוף לחוקי הצנזורה הנוקשים. כך הוא הצליח להזניק את הקריירה שלו - קריירה שהחלה כרקדן במועדונים וחשפן המתמחה במופעי מין פרובוקטיביים (בעירום מלא ולעתים אף במפועי סקס על הבמה) - לכיוון אמנותי המתכתב על הפורנוגרפיה ובכל זאת כולל רבדים רבים יותר של משמעות חתרנית.

למראהּ החיצוני של פטל תפקיד משמעותי בעבודה שלו. בצילומים שלו אפשר למצוא אימג'ים גבריים מאוד, המציגים אותו כסוג של אליל מעוצב למשעי, חלק וסקסי, ובאחרים הוא סקסי לא פחות כשהוא מאופר בכבדות, לבוש בבגדי נשים ונועל נעליים שלהן עקב אינסופי. הוא מבלבל את הצופה בתדמית מגוונת ביותר, שלא מסכימה להיצמד לתכתיבים של מגדר. הוא גברי מאוד, בה במידה שהוא נשי מאוד, והדיסוננס שבין שני הקטבים האלו, לכאורה, הוא שיוצר מסר חתרני המציג באור מגוחך את התפיסה הבינרית והדיכוטומית של המיניות.


הרבה מאוד מיצגים של פטל מתרחשים במה שמכונה "מרחב ציבורי", מקום מצונזר מאוד ובו כללים מחייבים ונוקשים בכל הקשור לעירום ולמיניות. זה כמובן המקום שבו מאבק לשחרור יכול לפרוח ולשגשג משום שהוא מרסק באחת קונספטים של מגדר ומין ומכרסם בטאבו החברתי על המותר והאסור במרחב הציבורי.

כך פטל צועד ברחובות רוסיה כשהוא לבוש בתחתונים הדוקים (ושקופים), לעתים בזיקפה שקשה לפספס, בפלג עליון חשוף או מכוסה אך בקושי בגופייה. להשלמת המראה הוא מצטייד בדרך כלל בנעלי עקב, ובהם הוא צועד בלי לפספס ובלי למעוד. בימים אחרים הוא משתחל לחליפת הניילון ההדוקה שלו, בוורוד מסטיק בוהק ומזעזע, נועל מגפי וכפפות פאטיש ועל ראשו פאה בלונדינית ריאליסטית לגמרי. כך ממש הוא הצטלם מול חנות של "שאנל" - בתיאור הפרויקט הוא ציין שמדובר בניסיון לרסק סטיגמות ודעות קדומות על מה שנחשב יפה, ראוי, אופנתי וסקסי.בראיון עמו הביע פטל את חושש לחייו ולביטחונו. הוא אמר כי המצב ברוסיה רק הולך ומקצין ובעקבות זאת הוא מתכנן לצנזר ולשנות את הסגנון שלו. הוא יווותר על אלמנטים של קרוס-דרסינג ועירום פומבי הן מפני האיום מצד החקיקה החדשה נגד ייצוגים שנחשבים קוויריים או מקדמי אג'נדה הומוסקסואלית, והן מפני שהוא מבקש להתפרסם ולהגיע לקהל רחב יותר.

אחת השאיפות שלו היא לשפר את התפוצה של עבודותיו בפייסבוק וברשתות החברתיות השונות, ולכן עליו לצנזר את עצמו באופן שהעבודות שלו יתאימו לכל המשפחה. מעניין יהיה לראות כיצד האמן עתיר הפרובוקציות, שעיקר אמנותו עוסקת בעירום ובמיניות קווירית וטרנסג'נדרית, ישנה את עבודתו, ומה יהיה לו להציג לעולם בפורמט החדש והמצונזר שהוא מתכנן.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...