מצעד הגאווה בסטוקהולם, 2013. צילום: Pelle Sten, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בסטוקהולם יש מצעד אחר

הבירה השבדית אירחה את מצעד הגאווה השנתי, בפעם ה-15. המצעד התאפיין באווירה מינית רדיקלית ומודרנית, והיה דוגמא מאלפת למגוון הדמויות והזהויות בקהילת הלהט"ב המשוחררת. כתבת תמונות

כאחת המדינות הליברליות והמתקדמות ביחס למיעוטים - ובכללם מיעוטי מגדר - שבדיה היא דוגמה נפלאה לאיך התרבות הקווירית יכולה להבשיל, להתפתח ולהיות מורכבת יותר עם השנים. במידה רבה, היא משקפת את הדרך בה יכולה קהילת הלהט"ב להתפתח ולפרוח, אם יאפשרו לה להתקיים במרחב מוגן ושיוויוני. וכמובן, בתנאי שינתקו את הדת מהמדינה באופן שיתיר חופש אמיתי, עמוק ומושרש בתרבות לאורך זמן.

אי-אפשר לנתח את קורות הקהילה הגאה בשבדיה ולהסביר את אופייה, בלי להזכיר את הרקע הסוציולוגי בו היא מתקיימת. מבחינה תרבותית, שבדיה היא מדינה חילונית וניכרות בה השפעות של מסורות מוקדמות ואמונות הרחוקות מהנצרות השמרנית וההומופובית. שילוב של נסיבות, כמו מיקום גיאוגרפיה, טופוגרפיה ומאפיינים תרבותיים, הביאו לכך שהנצרות פלשה אל המדינה בשלב מאוחר יחסית בהיסטוריה, ולא הצליחה לתפוס אחיזה בחיי התרבות המקומיים. זהו גורם חשוב, אולי אפילו החשוב ביותר, כשמתבוננים על מאפייני התרבות הקווירית במדינה.

מצעד הגאווה בסטוקהולם צעד השנה זו הפעם ה-15, ולמרות שאין זו מסורת ארוכה במיוחד, הוא היה מגוון כמו מצעדים ותיקים הרבה יותר. רוחב סקאלת הזהויות שמאפיינת תרבות באשר היא, הרבה יותר רחבה במקומות שמאפשרים לפרט להתבטא ולבחור. כאשר לא מופעל על הפרט בתוך החברה לחצים להידמות למגזרים השולטים, המסומנים כחזקים או דומיננטיים, נקבל חברה מגוונת ביותר, בה יש יותר חופש ביטוי, גם - ובעיקר - בכל הקשור לחופש מגדרי ומיני. במידה רבה היא מהווה הזדמנות להציץ אל תוך עולם כמעט-אוטופי, שרחוק אמנם מלהיות מושלם אבל בהחלט מהווה כר פורה להתפתחות ופריצת דרך עבור הומואים, לסביות, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים, ומיעוטים מיניים ומגדריים אחרים. 

לשאלת מינם של ילדים תפקיד מכריע בכינון והנחלה של תפיסות מגדריות שלעתים מתנגשות עם הצורך בהגדרה עצמית. חלק מהמפגינים במצעד הביעו את דעתם על הדיכוטומיה המשובשת הזו (צילום: Fredrik Alpstedt, Flickr)
 
לסביות, קוויריות ורדיקליות התאחדו תחת דגל העור והפאטישיזם, המסמל אולי יותר מכל את החופש המיני ואת החיבור ההדוק בין פרקטיקות מיניות - לבין תרבות, זהות וחופש (צילום: Pelle Sten, Flickr)
 
בשנים האחרונות אפשר להבחין במגמה של הומואים חובבי ענפי ספורט שונים, ההולכים ומתבלטים יותר כחלק משינוי שעובר על עולם הספורט הנפתח בהדרגה לנוכחות קווירית בתוכו. זה חלק משינויי סטריאוטיפים ושחיקתם (צילום: Pelle Sten, Flickr)
 
במקביל אפשר היה לראות ייצוגים סטריאוטיפיים מובהקים, אבל כאלו שמודעים לעצמם. כמו השפן הזה, למשל, שהסתובב במצעד כמעט עירום לגמרי וכירסם גזר (צילום: Pelle Sten, Flickr)
 
זה לא יהיה מצעד בלי הדייקיות הרכובות על אופנועים. הפעם, התלוו אליהן גם הומואים וקווירים שבחרו להתערבב בקליקה הדו גלגלית (צילום: Pelle Sten, Flickr)
 
במצעד נרשמה נוכחות גדולה מאוד של נשים, בין היתר משום שבשבדיה קיים שיוויון מלא בין גברים לנשים, והדבר משפיע מיידית גם על השתתפות נשים באירועים שבמקומות אחרים מזוהים עם גברים ונשלטים על ידם (צילום: Pelle Sten, Flickr)
 
גם גילאי הצועדים היו מגוונים ביותר: אפשר היה למצוא בקהל צעירים קווירים שהגיעו לצעוד עם חבריהם הסטרייטים לספסל הלימודים, וקשישים להט"בים שלוו על ידי בני משפחתם התומכים בהם (צילום: Pelle Sten, Flickr)
 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...