הולנד: הפגנה נגד פוטין ומדיניות רוסיה נגד להט"ב. צילום: Floris Looijesteijn, Flickr.
הפגנת תמיכה בלהט"בים ברוסיה. צילום: Peter Gray, flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ההיסטוריה חוזרת?

לקראת המשחקים האולימפיים הורה היטלר על הסרת שלטים אנטי-יהודיים מנתיבי תחבורה מרכזיים ומאזור האטרקציות התיירותיות. כעת צפויה רוסיה לנהוג באופן דומה עם תכנים להט"בפוביים, לקראת אולימפיאדת החורף 2014

"לקראת המשחקים האולימפיים הורה היטלר על הסרת שלטים אנטי-יהודיים מנתיבי תחבורה מרכזיים ומאזור האטרקציות התיירותיות." אולימפיאדת קיץ 1936.

מאז עברו כמעט 80 שנה, ועל מה מדברים עכשיו? על החרמת אולימפיאדת חורף 2014, כי מדינה בה היא מתקיימת מפרה את זכויות האדם של אזרחיה, גם ב-1936 דיברו על זה. נקודת דמיון נוספת היא: ברוסיה מדברים על חוסר אכיפת החוקים החדשים בתקופת האולימפיאדה, גם בגרמניה הנאצית הייתה הפוגה בזמן האולימפיאדה. ההיסטוריה חוזרת כל כך מהר? גם עכשיו העולם ישתוק?

אם ניזכר עוד קצת בגרמניה הנאצית, נוכל לראות שבין השנים 1933-1934 היה שלב של בידוד חברתי ודיכוי כלכלי של יהודי גרמניה שאופיין בין היתר ב: תעמולה האנטי יהודית, הרתעת היהודים מפני התנגדות, הרחקת יהודים מתחומי החברה והשלטון. תגובת היהודים היו: הגירה מבוהלת, התארגנות- הקמת "נציגות ארצית של יהודי גרמניה" - טיפוח וחיזוק התודעה והתרבות של היהדות. מזכיר משהו?

נכון אז ברוסיה אין עדיין שלטים בחנויות שאוכלוסיית להט"ב אינה רצויה שם, אך העובדה שכל אדם שנצפה מניף את דגל הגאווה נעצר, מספיקה בשבילי כדי להשוות. מדינה בה לאדם אסור להניף דגל היא לא מדינה בריאה. כמו כן קראתי כמה פרסומים שפעילים בקהילת להט"ב פוטרו מעבודתם, בנוסף גברו מקרי אלימות נגד נציגי קהילת להט"ב ברחבי כל רוסיה. שלא נדבר על השימוש הציני בזכויות האדם כתירוץ לחוק האוסר "תעמולה" להט"בית, הינה ציטוט שממחיש זאת: "השימוש בתעמולה הומואית נגד קטינים מפר את זכויות האדם שלהם", כן והתעמולה ההומופובית שלכם לא מפרה את זכויות האדם של קהילת להט"ב, שלא נדבר על כך שהחוק מוחק כל זכר לדמוקרטיה.

ואיך באמת הילדים ברוסיה ישרדו את העובדה שהעולם ומגוון וצבעוני, ואת העובדה שיש להם את האפשרות להיות מה שהם מרגישים בין אם זה: סטרייטים, ביסקסואלים, הומואים, לסביות, טרנסג'נדרים, וג'נדרקווירים. ושהם רשאים לדרוש את הזכויות שמגיעות להם. כן זה מה ש"פוגע" בזכויות האדם. זה נורא שהילדים המסכנים יגלו שיש עולם שלם של אפשרויות, ויהיו חופשיים, כי אנשים חופשיים לא נשלטים בקלות והממשל ברוסיה רוצה אזרחים צייתנים.

כמו כן ניתן לראות בהסתה ללהט"בפוביה שיטה לבסס את השלטון הלא יציב ברוסיה, לאחר כל המתחים והחוסר שבעות הרצון שגילה ההמון לאחר הבחירות. שיטה למצאו שעיר לעזאזל, שגם ככה מיעוט מוחלש בחברה וסביבו יש סטריאוטיפים רבים, וכלפיו להפנות את הכעס המצטבר של הציבור. זו שיטה שימושית ויעילה בה נקטו מנהיגי מדינות לאורך שנים, שיטה זו מחלקת את העולם ל"אנחנו" ו"הם", הצעד הבא הוא דהומניזציה של ה"הם", כלומר שלילת כל צלם אנוש מה "הם", דרך אמצעי התקשורת, תעמולה אנטי"הם" והאשמה של ה"הם" בפשעים ומציגה אותם כלא אנושיים. מה שהופך את האלימות נגד ה"הם" ללגיטימית כביכול.

זה לא באמת משנה מי אלה ה"הם", חשוב רק שיהיה מדובר במיעוט מוחלש וחסר כוח פוליטי. מיעוט שלא יוכל להגן על עצמו בצורה יעילה. הרדיפה של מעוט זה מסיחה את הדעת של הציבור מביקורת כלפי השלטון, ומלכדת את ציבור סביב השלטון. לרוב התוצאות של שיטה זו נוראיות ביותר ומובילות לאסון, כמו למשל היה ל: ארמנים בטורקיה, יהודים (צוענים, ולהט"ב) בגרמניה הנאצית, טוטסי ברואנדה, ועוד רבים אחרים לאורך ההיסטוריה.

השאלה איך מונעים ממדינה גדולה וחזקה כמו רוסיה להרוג לאנשים את החופש והיכולת לדרוש את זכויות שלהם. האם באמת היה אפשר למנוע את שואה? האם אפשר למנוע את מה שצפוי לקרות ברוסיה? מה בכלל אפשר לעשות? האם חרם על האולימפיאדה יכול לעזור? או הזרמת וודקה רוסית לביוב? אינני יודע איך משנים את המצב, מה שאני יודע שאסור לשתוק שוב.

צריך לנסות לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לעצור את הדהומניזציה ולהציג את החוסר הבדל ממשי בין אוכלוסיית הלהט"ב לאוכלוסיה הסטרייטית, אם זה בעזרת הסברה, או הצגת דמויות מפורסמות שהן חלק מקהילת להט"ב (היה לנו פרסום דומה לא מזמן, אשמח לתרגם לרוסית). כן, כן אותה "תעמולה" שכל כך פוחדים ממנה ברוסיה, יכולה להיות יעילה. כמו שכבר אמרתי - אני לא יודע אם זה באמת יכול לשנות את המצב, אבל צריך לפחות לנסות.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...