Sharon Needles
שרון נילדס - Call Me On The Ouija Board. צילום: מתוך הקליפ.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

מפלצתיות, מאיימות, יפהפיות: כיצד יראו הדראג קווינז של העתיד?

נערות ברבי - אאוט, זומביות בבגדי מעצבים - אין: תרבות הדראג עוברת בשנים האחרונות שינוי יסודי והופכת מורכבת, מתוחכמת וטוטאלית יותר. המלכות מהדור החדש סופגות השפעות מז'אנרים תרבותיים מגוונים, כמו סרטי אימה טראשיים ומד"ב, ומציגות על הבמה את פוליטיקת הזהויות החדשה בשיא יופיה או כיעורה. התופעה מגיעה גם לישראל, בדמות מלכות דראג דתיות וניצנים של דראג פלסטיני רדיקלי

רבים חושבים שתרבות הדראג מתמצה בגברים לבושים שמלות, המגלמים דמויות נשיות בצורה מוקצנת וגרוטסקית, ומדי פעם פוצחים בליפסינק לשירי דיוות. חלק מהאנשים למד גם שיש דראג קינגז, נשים המגלמות גברים, על אותו עקרון של היפוך תפקידי מגדר דרך לבוש וסממני מין. אולם זהו רק צד אחד של תרבות הדראג, אחת מצורות האמנות הפחות מובנות ולא מוערכות, שצריכה להתמודד בחומה בצורה של הומופוביה, טרנספוביה ובורות. גם בתוך הקהילה הגאה יש כאלו שמסרבים להכיר בכך שמדובר ביצירה רבת משמעות ומבעים, ורובנו - אם להודות על האמת - מתייחסים אל דראג כאל בידור ושעשוע ותו לא. 

אך בפועל, מדובר בזירה נרחבת ומרתקת, בה מוגדרים בכל מופע מחדש גבולות חדשים, נמחקים סטריאוטיפים ודעות קדומות מוקצנות ומוגחכות בדה-קונסטרוקציה תרבותית מרהיבה. צלילה אל תוך תרבות הדראג בעולם, כמו גם בישראל, מציגה בפנינו עולם ססגוני ומרתק, עמוס בנצנצים ומסמנים, עתיר מקורות השראה וחומרי גלם לאינספור מחקרים על שינויי תרבות ואפילו על תהליכי שחיקה ופירור של עקרונות הגמוניים וטשטוש גבולות גופניים כמו גם פסיכולוגיים.

מבט מעמיק על התרבות הזו, שמתבגרת ומתפתחת עם השנים, מראה כי זו צורת אמנות חדשה שלא פעם מעבירה מסרים חברתיים ואפילו פוליטיים נוקבים. בראשית, הייתה זו תרבות שוליים שנעה בהדרגה ובאיטיות אל עבר המיינסטרים, או לפחות קרוב אליו, בזכות חשיפה גוברת באמצעי המדיה, לרבות בתרבות הפופולרית. הרבה זמן עבר מאז הסרט האלמותי "הרפתקאותיה של פריסילה, מלכת המדבר", שגילם תפקיד נכבד בהנכחת הדראג במרחב התרבותי הסטרייטי, והדראג בעולם מעצב את עצמו מחדש שוב ושוב, בצורה שהופכת אותו למורכב ועשיר בהרבה מכפי שהיה בעבר. לראייה, קונצ'יטה וורסט, זוכת האירוויזיון בשנה שעברה, שהגדירה מחדש את המושג "דראג" ויצרה את ה"פרפורמר קווירי" החדש.

אם היינו צריכים אישוש למקום החשוב של הדראג כיום, הרי שמועמדותו של האמן מת'יו אנדרסן לפרס האמי (!) הוכיחה מעל כל ספק כי גם המיינסטרים של עולם התרבות מאמץ דימויים מורכבים ושנויים (אפילו מאוד) במחלוקת ומתחיל להבין כי הדראג הוא ז'אנר לגיטימי, אמנותי ואקספרסיבי.

Sharon Needles
שרון נידלס

נערות ברבי - אאוט, זומביות בבגדי מעצבים - אין

חלק מהדראג קווינז בעולם מכונות נערות פאג'נטים, מושג הגזור מתופעת ה-Pageants, תחרויות ראווה המאפיינות מראה 'מושלם' ודמוי בובה. הן מתאפיינות במראה נשי מושך, יופי פמי מעודן יותר ופחות, לבוש ברביז חמוד ושובב. אחרות מגלמות תפקידים נשיים מוגדרים, כמו מלכות שמחקות את שר בצורה מושלמת, או מבצעות את מדונה באופן כזה שאפילו היא יכולה הייתה להתבלבל. יש את מלכות הדראג שמשתמשות במאפיינים גופניים ייחודיים: גובה ומשקל, למשל, כדי ליצור לעצמן דמות או אלטר-אגו דראג. 

אך בשנים האחרונות אפשר להבחין בשינוי, כשיותר ויותר מלכות מאמצות אל חיקן ז'אנרים חדשים, כמו סרטי אימה טראשיים המשלבים זומבים עם שיק אופנתי עדכני ביותר, ובדרך מעצבות מחדש את דמותה של הדראג קווין המודרנית. לצד המלכות שמבקשות להדהים ולשעשע בלבוש אקסטרווגנטי ומרהיב, אפשר למצוא כאלו שמבקשות לעורר דווקא תחושות הפוכות: זעזוע, דחייה, גועל. ומתוך המקומות האלו בדיוק צומחת חווית דראג חדשה, תדהמה משחררת, ושילובים בלתי-אפשריים כמעט. במרחב דראג-האימה, למשל, המכוער הוא היפה, נוטף הדם, האלים, המחריד - הוא הכובש והמרהיב ויז'ואלית ומלהיב רגשית.


מייצגת את הז'אנר של הורור-דראג נאמנה. שרון נידלס (צילום מתוך הקליפ הרשמי ל-"Call Me On The Ouija Board")

ההנאה שבשינוי, שבהיקסמות מהיפוך התפקידים, מההפיכה של מוקצן ו"דוחה" למושך. הקירוב בין המותר לאסור, לנשיקה חטופה וגנובה. באלו טמון סוד קסמו של הדראג האמיתי והנאמן לעצמו, למן יומו הראשון. החברה בה אנו חיים משתנה, והיום, במעוזי הדראג, גברים בלבוש נשים כבר לא מרגשים אף אחד. אם בעבר לבישת שמלה, חבישת פאה ענקית ואיפור כבד היו מספיקים כדי ליצור אפקט רגשי אצל הצופים, היום יש צורך בחצייה נוספת של גבולות כדי ליצור אמירה בעלת משמעות. 

לכן המוקד בדראג מודרני מתוחכם הוא נקודת ההשקה בין כמה עולמות מנוגדים. אל ההתנגשות בין גבר לאשה, שמאפיינת את הדראג באשר הוא, מתווסף עולם תוכן שלישי, כמו עולם הזומבים הפוסט-אפוקליפטי, או הטראש-שיק / קווירקי-לוק שמאפיין, למשל, כמה מהזוכות האחרונות בסדרת הריאליטי "RuPaul's Drag Race", המכתירה את דראגיסטיות העתיד ובמידה רבה גם נותנת את הטון בכל הקשור לקביעת הטעם וחיזוי - ואף תיקוף ואישוש - הטרנדים בתעשייה.

ובישראל: דמויות דתיות וניצנים של דראג פלסטיני רדיקלי

בהיעדר תרבות דראג מבוססת ורציפה בארץ (מועדוני הדראג של שנות ה-90 וה-2000 המוקדמות לא שרדו והתפוגגו), קשה לדבר על מגמות או טרנדים. אנו חיים במדינה שבה כל מלכה לעצמה, להוציא שיתופי פעולה נקודתיים במופעים והפקות, נדמה שכאן קשה מאוד להתפרנס מדראג במשרה מלאה, אולי אפילו בלתי-אפשרי. באופן טבעי, וכפועל יוצא של זה, התוצאה היא דראג פופוליסטי יותר, הפונה על פי רוב למכנה המשותף הנמוך והרחב ביותר.


"רבנית מלכה פלאש", דראג קווין דתית. טריילר לסרטו של רועי גולדמן, צילום: דני מינדרול.

עם זאת, גם אצלנו אפשר למצוא ייצוג של דראג מודרני, אולי פוסט-מודרניסטי במובהק, בזכות ההדהוד התרבות שנוצר, באופן טבעי ומתבקש, מהמגע הלא פשוט בין תרבויות בארץ קיבוץ הגלויות שלנו. כך למשל, אלמנטים מהעולם הדתי-חרדי המפעפעים אל תוך תרבות הדראג, וגם שילוב של סוגיות מתוך הסכסוך הישראלי-פלסטיני או הישראלי-ערבי בכללותו. אותם דיסוננסים מורכבים וקשים ביותר לעיכול, הם אלו שמצליחים מיד לעורר עניין בקהל ומביאים - כמעט תמיד - לתגובה של זעזוע/שעשוע, הרצויה כל כך בהופעות האלו.

מת'יו אנדרסן: אמנות דראג
מת'יו אנדרסן, אחד מאמני הדראג המובילים היום בעולםצילום: Mathu Andersen, פייסבוק.

כך שבישראל שפת הדראג משתנה ומציגה בהדרגה רפרטואר חדש של תרבות דראג מקומית, נושכת ויוצאת דופן, העוסקת בשאלות של אמונה, דת, זהות, מגדר - ואפילו בנושאים של כיבוש, מלחמה ושלום. זה מתחיל בשילוב בדיחות ופאנצ'ים לתוך מופעי דראג "רגילים", ממשיך בביצוע נאמברים של שירי דת ומסורת.

כבר בשנות ה-90 הייתה בארץ דראג קווין ערביה-ישראלית פופולרית ומפורסמת ("ליידי סמנתה", שהופיעה במגוון מקומות ובעיקר ב"צ'אפס", שהייתה זירה נסיונית ומרהיבה לדראג גראונג'י אנדרגראונדי), יש לנו היום מלכת דראג דתייה אחת לפחות - "הרבנית מלכה פאלש", ולא מוגזם לדבר על ניצנים של דראג פלסטיני רדיקלי, שהולך ומתגבש מאחורי הקלעים ולא רחוק היום שבו יצעד בגאון וירים בגאווה בקדמת הבמה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...