מפגינים הומופוביים נגד מצעד הגאווה בתל-אביב (ארכיון). צילום: יניב הלפרין, ארכיון גוגיי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הלהט"בפוביה בישראל נחשפת

חברי הקהילה הגאה נתקלים באלימות בכל אזור בישראל ובכל שלב בחייהם, החל מבית הספר, הצבא, מוסדות ההשכלה הגבוהה, וכלה במקום העבודה ובמרחב הציבורי. כך עולה מדו"ח ראשון של מרכז ניר כץ למאבק בלהט"בופיה

בכנס מיוחד של השדולה הגאה בכנסת, שנערך בברנוער בתל-אביב, הציג חבר הכנסת ניצן הורוביץ, יו"ר השדולה הגאה, את ממצאי הדו"ח השנתי הראשון של מרכז הדיווח ע"ש ניר כץ, מטעם האגודה למען הלהט"ב, העוסק באלימות והומופוביה. "בשבוע בו האפיפיור, העומד בראש המוסד השמרן ביותר בעולם, יצא בקריאה לגלות פתיחות וסובלנות, אנו נחשפים לתמונת המצב העגומה הזו, לפיה דווקא רוב מוסדות החינוך בישראל עדיין סגורים ומסוגרים כלפי הקהילה הגאה ואירגוניה", אמר הורוביץ במפגש הבוקר (ו').

הדו"ח, שהוצג ביום השנה הרביעי לרצח בברנוער, משקף תמונת מצב עגומה לפיה, בני הקהילה הגאה, נתקלים באלימות בכל אזור בישראל ובכל שלב בחייהם, החל מבית הספר, הצבא, מוסדות ההשכלה הגבוהה, וכלה במקום העבודה ובמרחב הציבורי. לפי הדו"ח אלימות והומופוביה קיימים גם במסגרות נותנות שירותים כגון בתי עסק ומשרדי ממשלה, שגם בהם נרשמו מקרי התנכלות לבני הקהילה בדרגות חומרה שונות. 

לפי הדו"ח, 9% מהמקרים קרו במקום העבודה ובבתי עסק שונים מהם ביקשו להט"בים לקבל שירות, ובכלל זה גופים ממשלתיים שונים. 8% ממקרי הלהט"בופיה המדווחים אירעו בבתי ספר ובצה"ל, כ-8% נוספים היו כלפי טרנסג'נדרים, במסגרות שונות ו-8% אחרים במסגרת מגע עם המשטרה. 6% מהמקרים אירעו בתוך המשפחה ואילו 4% נוספים קרו בתוך מסגרת טיפולית מצד רופאים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים וכדומה.

בניגוד לתפישה הרווחת שתל אביב בפרט וגוש דן ככלל בטוחים, סובלניים ומקבלים יותר את קהילת הלהט"ב, מהנתונים עולה תמונה אחרת. קרוב למחצית מהמקרים אשר המדווחים הסכימו למסור מיקום התרחשו בגוש דן, כ-20% בירושלים ושיעור דומה בדרום הארץ, ו-8% בצפון. עם זאת, ייתכן וקיימת הטיה קלה בנתונים עקב חשיפה גבוהה יותר במרכז הארץ לקיומו של קו הסיוע "יש עם מי לדבר" שעורך את רישום המקרים. כ-11% מהפניות עסקו בפגיעה והתנכלות באמצעות רשתות חברתיות ואתרים במרחב המקוון. 

היעדר אמון בין הקהילה למשטרה

אחד הנושאים החשובים בדו"ח נוגע ליחסים הטעונים בין הקהילה הגאה לבין המשטרה. לפי הדו"ח, בין האוכלוסייה הלהט"בית לבין מוסדות אכיפת החוק, והמשטרה בפרט, שוררת אווירה של היעדר אמון. רק מיעוט של המקרים מדווח למשטרה, גם מאלו שנתפשים כחמורים על ידי המותקפים (כשני שליש מהמקרים המדווחים). מהצטברות מקרים מתועדים של יחס בעייתי ומשפיל של המשטרה לרבים מהמותקפים בעת הדיווח, קשה שלא למצוא את האשמה להיעדר דיווח בהתנהלות פרטים במשטרה, בעיקר בכל הנוגע לקהילת הטרנסג'נדרים.

בין המקרים המתארים יחס בעייתי של המשטרה ניתן למצוא אשה טרנסג'נדרית שהותקפה וניידת שהגיעה סירבה להעלות אותה והפגינה יחס מזלזל; טרנסג'נדרית אחרת שטענה כי הושפלה בתחנת המשטרה, נדרשה להתפשט, להוריד הפאה, כשהשוטרים מטיחים בה עלבונות וצוחקים בפניה; וטרנסג'נדרית אחרת שבילתה בבר בירושלים ושוטרים איימו עליה כי יסטרו לה, דרשו לדבר איתה 'בתא השירותים וקיללו אותה, לטענתה.

עם זאת, באגודה מדגישים את שיתוף הפעולה בין המשטרה למרכז הדיווח ורצון הארגון להנגיש את שירותי המשטרה לקהילה. שיתוף הפעולה בא לידי ביטוי בליווי המשטרה את מרכז ניר כץ מיום הקמתו, מינוי קצינה אחראית לעבודה מול המרכז, והענקת מעמד מיוחד למרכז השווה למרכז לנפגעי תקיפה מינית המאפשר לצוות המרכז ללוות קורבנות אל חדרי החקירה.

"המלחמה בשנאה ובאפליה מתחילה בחינוך"

ח"כ הורוביץ, יו"ר השדולה הגאה, אמר הבוקר ש"לפני 4 שנים התרחש במקום הזה פשע נתעב, ירי עיוור כלפי קבוצה של נערות ונערים ששילמו בבריאותם, בחייהם ובעתידם, אך ורק משום השתייכותם לקהילה הגאה. בישראל 2013, עדיין, רוב בתי הספר, גם בתל-אביב ובמרכז הארץ, סגורים בפני פעילות של הקהילה הגאה, בשל מדיניות של מנהלי בתי-ספר, אנשי חינוך, שרים וראשי ערים. אנו כאן היום כדי להילחם בשנאה ובאפליה, והמסר החשוב ביותר היום הוא שהמלחמה בתופעות אלה היא באמצעות חינוך והסברה, ובראש ובראשונה על ידי מערכת החינוך".

הורוביץ הוסיף עוד כי "אנו למדים מהפרשה הקשה של הרצח בבר-נוער כי חינוך והסברה לכלל האוכלוסייה הם הפתרון האמיתי למכלול הבעיות שעולות מן הדו"ח, וכי על מוסדות החינוך מוטלת החובה לקדם פתיחות וסובלנות כלפי הקהילה הגאה. המצב בו צעירים משלמים בעתידם, בריאותם ואף בחייהם רק בשל השתייכותם לקהילה הגאה הוא בלתי נסבל".

דיווחים על מקרי להט"בפוביה ניתן לדווח דרך אתר מרכז ניר כץ www.nirkatz.glbt.org.il או "יש עם מי לדבר" – קו הקשב המידע והתמיכה של האגודה שפועל בימים א'-ה' בשעות 19:30-22:30 בטלפון 03-6205591 או במייל yesh@glbt.org.il".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...