מצעד הגאווה בירושלים 2013. צילום: יניב הלפרין.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

כ-3,000 השתתפו במצעד הגאווה בירושלים

"מבחנה של הכנסת הוא בחקיקה ולא בדיבורים", אמרה מנכ"לית הבית הפתוח, אלינור סידי. פעילי ימין קיצוני ערכו "מצעד תועבה", קראו קריאות הומופוביות ופיזרו פצצות סירחון

ירושלים נצבעה גאווה בפעם ה-12: הערב (חמישי) התקיים בבירה מצעד הגאווה השנתי, בהשתתפות של כמה אלפי בני-אדם. המצעד נפתח בגן העצמאות, שם נאמו, בין היתר, זהבה גלאון, שלי יחימוביץ, דב חנין ושרת הבריאות יעל גרמן, שהורדה מהבמה בקריאות בוז מצד משתתפי המצעד.

במקביל למצעד התקיימו הפגנות של פעילי ימין ואנשים דתיים שקראו לאסור את מה שכינו "מצעד התועבה" וקראו קריאות הומופוביות אל עבר הצועדים. גבר חרדי נעצר לאחר שהשליך פצצות סירחון על הצועדים, ושתי נשים חרדיות נוספות נעצרו בהמשך, משום שהתחפשו לחמור ולקוף ולדברי המשטרה ניסו להוביל לעימות עם הצועדים ולאיים על הסדר הציבורי במקום.

את האירוע מאבטחים מאות שוטרים ולוחמי מג"ב, שהתמקמו בנקודות חיכוך אפשריות בין הצועדים לבין המתנגדים, ובהם פעילי הימין הקיצוני ברוך מרזל ואיתמר בן גביר. מוקדם יותר הערב אמר מרזל לחדשות ערוץ 2 "אנחנו מתנגדים לביריונות הזו [של מצעד הגאווה], זה גורם נזק רוחני ופוגע במיליוני אנשים ברחבי העולם. נפעל בדרכים שאותן לא אפרט", אמר.

"החשיבות העצומה של המצעד, דווקא בירושלים, ברורה היום במיוחד אחרי הלילה הקשה שעבר עלינו אתמול בכנסת", מסרה זהבה גלאון. "לילה שבו לא הצלחנו לעצור את הסחף שהממשלה מובילה, את הקו של השתקת ה"אחר", השונה, המיעוט. אבל דווקא אחרי הלילה הזה המצעד בירושלים מפיץ אור גדול, שמאיר מקומות חשוכים ונותן תקווה למי שעדיין חושש לצאת מהארון, למי שרוצה להתחתן עם בחיר/ת לבו, לגדל ילדים, להתבטא ולחיות בלי פחד ובשוויון זכויות מלא. אנחנו צועדים ביחד נגד השתקה, נגד אלימות, נגד להט"בופוביה ובעד סולידאריות ואהבת אדם".

תקרית מביכה נרשמה באירוע, כאשר הגיעה תורה של שרת הבריאות, יעל גרמן (יש עתיד) לנאום. כמה משתתפים נעמדו בקדמת הבמה, צעקו קריאות ושרו שירים, כך שאי-אפשר היה לשמוע את דבריה של השרה. גרמן ירדה לבסוף מהבמה. תקרית דומה נרשמה במצעד הגאווה בתל-אביב לפני כחודש, כאשר נאומו של שר האוצר, יאיר לפיד, הופרע על ידי המפגינים ונקטע.

לא כולם שמחים לראות את המצעד ברחובות ירושלים. כך למשל, ח"כ משה פייגלין (ליכוד), שכתב אתמול בדף הפייסבוק שלו: "אני מתנגד למצעד הגאווה בירושלים ובוודאי שאני מתנגד לתליית הדגלים הללו באופן רשמי ברחובותיה של עיר הקודש... הדגלים הללו לא באו לשמור על זכויות אדם אלא להתריס כנגד ערכי הרוב, ערכים שעליהם נשענת ומהם נבנית החברה". בדבריו, התייחס פייגלין לדגלים שנתלו ברחבי העיר, בעקבות פסיקת בימ"ש משנים קודמות שמחייבת את העירייה לקשט את העיר לפני מצעד הגאווה.

שלט הכניסה לירושלים נצבע גם השנה בצבעי הגאווה. צילום: אלינור דורי, פייסבוק
 

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...