מצעד הגאווה הבלטי שהתקיים בליטא, 2013. צילום: מתוך דף Baltic Pride בפייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ליטא: מצעד בצילה של ההומופוביה

כאלף איש השתתפו במצעד הבלטי שנערך השנה בווילנה, לאחר שבימ"ש במדינה חייב את העירייה לאשר את קיומו. המשטרה עצרה 28 מתפרעים, ביניהם חבר פרלמנט, שיידו ביצים בצועדים וקראו קריאות אלימות

כאלף איש צעדו במצעד הגאווה הבלטי, שניערך השנה בוילנה בירת ליטא, לאחר פסיקת בית המשפט שחייבה את העירייה לאשר את קיומו. בין היתר השתתפו במצעד מספר חברי פרלמנט מקומיים, חברי פרלמנט אירופאיים ונציגים מארגוני זכויות אדם מרחבי העולם.

על הצועדים הגנו מאות שוטרים, שמנעו ממפגיני נגד הומופובים לתקוף. 28 איש, וביניהן חבר פרלמנט לטבי אחד, נעצרו לאחר שזרקו ביצים על המצעד. הוצאות המשטרה על הגנת המצעד הסתכמו בכ-53 אלף יורו.

מצעד הגאווה הבלטי הינו יוזמה משותפת של שלושת המדינות הבלטיות ליטא, לטביה ואסטוניה, והוא ניערך מידי שנה לסירוגין באחת מהן. השנה, חזר המצעד לרחובות וילנה, לאחר שביקר שם לראשונה 2010.

מארגני המצעד דרשו לקיימו בשדרה מרכזית ברחובות הבירה, ולא בפארק מרוחק כפי שהיה ב-2010, אך נענו בסירוב מתמשך מצד העירייה. יתרה מכך, ראש העירייה לא היה מעוניין להרחיק את המצעד מלב העיר בלבד, אלא להעבירו לשעה מאוחרת ובכך לשנות את כל אופיו מצעדת מחאה למעין פסטיבל גאווה.

במהלך החודשים האחרונים ניהלה "ליגת הגאווה הליטאית", מארגנת המצעד, קרב משפטי ממושך מול העירייה. רק 4 ימים לפני המצעד, ביום שלישי ה-23, דחה בית המשפט העליון בליטא את עתירת הרשויות ואפשר את קיומו, בין היתר בזכות לחץ בינלאומי שהפעילו באיחוד האירופאי ובאמנסטי אינטרנשיונל.

בכך נפתחו החגיגות לשבוע של אירועי גאווה שבראשם המצעד, וביניהן תערוכות אמנות, סדנאות ומסיבות ברוח הקהילה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...