קארינה ואנסה, שרת הבריאות של אקוודור. צילום: פייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אקוודור: הממשלה נאבקת בטיפולי ההמרה

זה זמן רב פועלים באקוודור מרכזים ל"ריפוי" הומוסקסואליות במסווה של מרפאות גמילה מסמים ומאלכוהול. ה"שיטות": מקלחות קרח, אונס לנשים לסביות, התעללות מינית ועוד. שרת הבריאות (הלסבית) נלחמת בתופעה, אך בהצלחה חלקית בלבד

מדינות אמריקה הדרומית נחשבות לליברלית ביחסן ללהט"בים. חלקן מתירות איחוד אזרחי של זוגות חד-מיניים ויש אף שמכירות בנישואים גאים. גם אקוודור התירה בשנת 2009 איחוד אזרחי של זוגות חד-מיניים (האיסור על הומוסקסואליות הוסר מספר החוקים כבר ב-1997), והיא אף חתומה על הצהרת האו"ם בנושא נטייה מינית וזהות מגדרית. לצד כל זאת נהוגה בה חקיקה מתקדמת בנושא אלימות נגד נשים.

למרות זאת זה זמן רב פועלים במדינה מרכזי טיפול "רפואיים" לא-חוקיים המציעים טיפולים ל"ריפוי" הומוסקסואליות במסווה של מרפאות גמילה מסמים ומאלכוהול. לאחרונה פורסמה עדותה של דניס פריירה, אישה לסבית שלפי עדותה נאנסה ועברה עינויים קשים כשהייתה מאושפזת בכפייה באחד מהמרכזים. הפרשה זכתה לחשיפה נרחבת בתקשורת העולמית, והרשויות במדינה החלו לפעול נגד התופעה המחרידה.

שרת הבריאות של אקוודור, קארינה ואנסה, לסבית מחוץ לארון, סיפרה לכתבים זרים במסיבת עיתונאים כי לפחות שני אנשים מתו לאחר שאושפזו במרכזים כאלה, וכי הרשויות החלו לחקור את העניין בשל התרחבות התופעה. לדברי השרה, "יש בידינו עדויות על תקיפה פיזית של המאושפזים, לרבות שימוש במי קרח. מאושפזות לסביות תיארו 'טיפול מיני', בלשון המרפאות, שכולל אונס בידי גברים".

תופעה ידועה שרק הולכת וגוברת

אין זו הפעם הראשונה שהנושא עולה לכותרות. ארגוני להט"ב מקומיים, באמצעות אתרי האינטרנט AllOut, Change.org ו-CredoAction, פעלו להפעלת לחץ בין-לאומי על הממשלה, ובינואר 2012 הכריז הנשיא כי משרד הבריאות יפעל לסגירת המרפאות הלא-חוקיות. בעקבות פעילות הארגונים הוא אף מינה את ואנסה לשרת הבריאות לאחר ששר הבריאות הקודם התפטר.

מחודש מרץ 2012 סגרה הממשלת 18 מרפאות גמילה; מהם 15 בגין הפרת זכויות אדם ו-3 אחרות בגין תנאי תברואה לקויים. למרות זאת מרכזים רבים עדיין פועלים ולמעשה הולכים מתרבים עקב הביקוש.

שרת הבריאות ואנסה נולדה בשנת 1977 בקליפורניה, ובגיל 13, כשהתגוררה באירופה, היא וחברתה הותקפו על רקע הומופובי. בעקבות המקרה הייתה ונסה לפעילת למען זכויות להט"ב, והיא אף עמדה בראש הארגון Fundacion Causana, ארגון הפועל למען זכויות נשים לסביות, ומן הארגונים שהובילו את המאבק במרפאות הגמילה הלא-חוקיות.

הרשויות במדינה מודות כי מדובר בתופעה נרחבת, ונמצא כי מעורבים בה אף לבכירים בממשל. אחת מהן היא בכירה במשרד הבריאות, שבימים אלו מתנהל נגדה משפט פלילי לאחר שהתברר כי היא ניהלה מרפאה סודית שהעבירה אנשים טיפולי המרה קשים. "אנחנו מדברים פה על מאפיה שמפעילה מרפאות כאלה בכל מחוזות המדינה, מרפאות שמפרות זכויות אדם", לדברי ואנסה.

מקלחות קרח, אונס, הרעבה ואלימות קשה

דניס פריירה כיום בת 25. פריירה הייתה בת 15 כאשר אמה תפסה אותה מתגפפת בחדרה עם חברתה לכיתה, ושלחה אותה בזעם ל"מחנה נוצרי" באזור מבודד בדרום מזרח אקוודור. שם, מספרת פריירה, "עינו אותי באמצעות מכות חשמל, שלושה ימים מנעו ממני להתקלח, האכילו אותי בכמות קטנה של אוכל בלבד, הרביצו לי ותלו אותי מרגליי. הם אמרו לי שזה לטובתי". פריירה דיווחה גם על עונשים מיניים, כמו החדרת חפצים לאיברי המין ואונס ברוטלי על ידי גברים, שנועדו "לרפא" את הבנות מההומוסקסואליות שלהן.

זולמה קונסטנטה, סטודנטית לפסיכולוגיה בת 22, נחלצה ביוני האחרון ממרפאה בעיר טנה במזרח המדינה. שם, לדבריה, אשפזה אותה משפחתה בכוח "כדי לרפא אותה מההומוסקסואליות שלה". היא סיפרה לכתבים כי נאזקה והוחזקה בכותונת משוגעים, וכי הכריחו אותה להתפלל, גרמו לה לקלקול קיבה, אילצו אותה לנקות את השירותים בידיה ואמרו לה שלהיות לסבית זה פסול. המרפאה שבה נכלאה שייכת לבכיר במשרד הבריאות המקומי. 

חברתה של קונסטנטה, סינתיה רודריגז, הצליחה להביא לשחרורה כעבור שלושה שבועות מיום האשפוז, הודות לקמפיין מדיה חברתית שניהלה. לדברי פעילים שחרור של קונסטנטה הוא מקרה נדיר, וברוב המקרים התלונות המתקבלות אינן מצליחות לשנות דבר והנערות נותרות כלואות במרכזי הריפוי.

"ומדוע?", שואלת ליאה בורבאנו מ"התנועה לנשים לסביות ולנשים" בראיון ל-AFP, "מכיוון שהאנשים שדוחפים את אותן נשים למרפאות האלה הם משפחה וחברים, והדבר יוצר לחץ נפשי עליהן. אך לא מדובר במאבק בין הורים לילדים, אלא במאבק נגד המרפאות הללו".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...