סמל המלחמה באיידס
סמל המלחמה באיידס. צילום: ארכיון.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

גם בקנדה: הומואים יורשו לתרום דם

גברים שמקיימים יחסי-מין עם גברים יוכלו לתרום דם, אבל רק אם התנזרו ממין במשך חמש שנים לפחות. ובינתיים, בישראל: ביורוקרטיה ועקשנות מעכבות את שינוי סעיפי התרומה המגוחכים

אחרי בריטניה גם קנדה תתיר להומואים לתרום דם. באמצעי התקשורת דווח שגברים המקיימים יחסי-מין עם גברים יוכלו להשתתף במעגל תרומות הדם - אבל רק אם לא עשו סקס בחמש השנים לפני התרומה. בישראל, לעומת זאת, טרם הושגה התקדמות ממשית בתחום, כפי הנראה על רקע התעקשותה של ראש שירותי הדם במד"א, אילת שנער, לרענן את הנהלים.

השינוי בקנדה הוא שנוי במחלוקת, משום שמצד אחד הוא מאפשר להומואים לתרום דם, ומצד שני מניח תנאי מגוחך כמעט - אי-קיום יחסים חמש שנים לפחות טרם מתן התרומה. בקהילה הגאה היו שקיבלו את הסעיף בשמחה וטענו שמדובר בהתקדמות לקראת הסרת הסטיגמה מהומואים, ואחרים שסבורים כי מדובר במס שפתיים ותו-לא, שאין מאחוריו כוונה אמיתית וכנה לאפשר להומואים לתרום דם. 

יצויין כי כיום ברוב המדינות נבדקות מנות הדם הנתרמות באמצעים טכנולוגיים משוכללים המאפשרים זיהוי מירבי של מחלות זיהומיות ובראשן HIV, וצהבת זיהומית - הפטיטיס מסוג B ו-C. עם זאת, ברוב המדינות וישראל בהן נאסר על הומואים לתרום דם בשל השתייכותם לקבוצת סיכון לנשיאת מחלות מין.

במשך שנים ארוכות ניטשים מאבקים מקומיים, במדינות שונות בעולם וגם בארץ, נגד שרותי הדם השונים. זאת בטענה שגם הטרוסקסואלים שמקיימים יחסי מין לא מוגנים הם בסיכון לשאת מחלות זיהומיות המועברות בתרומת דם. הדרישה היא לבטל את הסעיף האוסר על תרומת דם של הומואים, ולהוסיף במקומו סעיף הבודק קיום יחסים לא מוגנים.

הסעיף הישראלי מגוחך אפילו עוד יותר מהסעיף הקנדי החדש. בטופסי מד"א נדרשים התורמים להצהיר שלא קיימו יחסי מין עם גברים, מאז שנת 1977. למעשה, יכולים רק הומואים שלא עשו סקס ב-36 השנים האחרונות לתרום דם. מדוע 1977? במשרד הבריאות טוענים כי זו שנת המפנה בה הופיעו העדויות הראשונות להדבקה של בני אדם בנגיף הכשל החיסוני הנרכש, או מחלת האיידס ונגיף ה-HIV הגורם לה.

בבריטניה אישרו, כאמור, להומואים לתרום דם וזאת כדי למנוע אפליה ופגיעה בעקרונות השיוויון. בעקבות ההחלטה הודיע בנק הדם הישראלי כי יקיים בדיקה מקיפה ואם יימצא צורך - ירענן את סעיפי התרומה. מיד לאחר שנבחרה לכנסת ומונתה לשרת הבריאות, אמרה יעל גרמן כי היא תפעל למניעת אפליה של הומואים בתרומות הדם. אך הבטחות לחוד ומעשים לחוד: בבנק הדם טרם בדקו את הנושא וכצפוי לא שינוי את הסעיף המפלה הומואים, וגם שרת הבריאות הייתה עסוקה מדי מכדי לטפל בעניין, הנמצא על סדר יומה של הקהילה הגאה בישראל מזה שנים ארוכות.

זה מכבר אמרו גורמים במשרד הבריאות כי אילת שנער, ראש שירותי הדם במד"א, היא זו שעומדת על המשמר ומתעקשת שלא לעדכן את מדיניות הדם, למרות שינויים משמעותיים שחלו באיכות הבדיקות שעוברות כל מנות הדם הנמסרות לתרומה ורמת הדיוק שלהן. כך קרה שבעוד שברחבי העולם נעשה ניסיון משמעותי לרענן את הנהלים בהתם למציאות המודרנית, בישראל ממשיכה לפעול מדיניות מפלה ולא ברורה, במסווה של הגנה על בריאות הציבור.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...