הסנטור הרפובליקני טד קרוז. צילום: Gage Skidmore, ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

חודשיים אחרי: נישואים גאים עדיין במחלוקת

כתב FOX טוען שהומואים ולסביות מתקיפים אנשי דת ומתכוונים לתבוע את הכנסייה, הסנטור הרפובליקני טד קרוז מסביר שהשלב הבא ב"אג'נדה ההומוסקסואלית" הוא לאסור על השימוש בתנ"ך, וכנסיות ברחבי ארה"ב נכנסות להיסטריה. חודשיים אחרי, בדקנו איך מגיבה ארה"ב לפסיקה המכירה בנישואים גאים

ה-26 ביוני השנה היה אחד הימים ההיסטוריים החשובים בדברי ימי הקהילה הגאה, בשל פסיקת בית המשפט העליון בארצות-הברית שאישרה באופן גורף נישואים בין בני זוג מאותו המין. גם כיום, חודשים בדיוק לאחר קבלת ההחלטה, ארה"ב עודנה סוערת ויש לא מעט גורמים שמרנים ודתיים המתקשים - עדיין - לעכל את הבשורה ולקבל אותה.

עיקר הקושי הוא מצד מוסדות דתיים, שנותרו מבולבלים נוכח הפער בין פסיקת בית המשפט לבין מערכת האמונות והדעות שלהם. ברוב הזרמים הדתיים במדינה אין הכרה בנישואים שאינם בין גבר לאשה, ובחלקם הגדול נישואים בין שני גברים או שתי נשים נחשבים בגדר מוקצה הנתון באיסור דתי חמור. מוסדות אלו חוששים לפגוע מצד אחד בחופש הפולחן שלהם ומסרבים לשנות את אמונותיהם בנוגע להומואים ולסביות, ומצד שני מרגישים מאויימים ודואגים מפני תביעה על אפלייה מצד זוגות חד-מיניים שייבקשו להינשא אצלם, ויידחו מטעמים דתיים.

הקושי הזה לא נעלם מעיניהם של גופי המדינה, המבקשים למצוא את האיזון בין חופש הדת לבין זכות הנישואים החדשה. ראש הארגון המנהל את הפרדת הדת מהמדינה בארה"ב פרסם זה מכבר מסר חד-משמעי לפיו החוקה מפרידה בין הדת והמדינה ועל כן יכולים המוסדות הדתיים, כל אחד בדרכיו ואמונותיו, לבחור האם להשיא בני זוג מאותו המין או לא. עוד פורסם כי להחלטת בימ"ש להכיר בנישואים גאים אין שום השפעה על עקרונות יסוד המבטיחים את חופש הדת והפולחן בארה"ב. במילים אחרות: המדינה מבטיחה שארגונים דתיים שיבחרו שלא לערוך טקסי נישואים בין בני-זוג מאותו המין, לא יחוייבו לעשות כן. 

אבל ההבטחות האלו אינן מסייעות לשמרנים המודאגים, בפרט משום שמספר אנשים מנצלים את ההזדמנות לזרוע בהלה, פחד ובורות. אחד מהם הוא כתב תרבות של רשת הטלוויזיה האמריקנית FOX, שטען שלהט"בים מתקיפים אנשי דת ומתכוונים לתבוע את הכנסייה על כך שהיא לא מאפשרת לזוגות גאים להינשא. אליו הצטרף עד מהרה הסנטור הרפובליקני טד קרוז למהומה, שטען, לא פחות, ש"השלב הבא באג'נדה ההומוסקסואלית - לדרוש להכריז על התנ"ך כאסור להפצה תחת סעיף Hate Speech". 

קרוז, סנטור רפובליקני מטקסס, התבטא בחריפות נגד הקהילה הגאה בראיון ל-RightWingWatch. "אם נתבונן על מדינות שהלכו בכיוון של אישור נישואים חד-מיניים, תראו שהשלב הבא הוא איסור על שימוש בתנ"ך בדרשות", הוא אמר. "כמרים שמסרבים לחתן זוגות חד-מיניים מועמדים לדין, וכמוהם גם אנשי דת שאומרים את האמת הדתית והתנ"כית על נישואים". 

בדומה למקרה של השדרן מ-FOX, גם כאן מדובר בהיסטריה והפצת דברי שקר. בארה"ב קיימת הפרדה חוקית בין מוסדות הדת והמדינה, ולכנסיות - כמו גם ליתר מוסדות הדת - שמורה הזכות לסרב להשיא זוגות שאינם תואמים את האמונה והפולחן המקובל בהם. 

בשני המקרים, פרסום הדברים בהרחבה באמצעי התקשורת הוביל לתגובות הומופוביות קשות והעלה את מפלס ההיסטריה, תגובה אופיינית למדי לארגוני השמרנים בארה"ב הנוטים להגיב בדרמטיות לשינויים מסוג זה. מוסדות דת שונים ערכו מפגשים וכמרים בקהילות רבות פנו לערכאות דתיות גבוהות וציינו כי הם חוששים מפני פעילים הומוסקסואלים, וטענו שהם דואגים שאם יסרבו לערוך טקס נישואים בין בני זוג מאותו מין, הם יעברו על החוק וייתבעו לדין. 

באופן פרדוקסלי, השוואת זכויותיהם של זוגות חד-מיניים לבין אלו של זוגות הטרוסקסואלים, מהווה לטענת השמרנים "פגיעה בערכי המדינה", ויש אלו שטוענים בתוקף כי מדובר בלא פחות בביטול חירות יסודית וערעור זהותה הלאומית של ארצות-הברית. כך קרוז, למשל, שאמר: "בכל מקום אליו אני הולך אנשים חוששים לעתידה של המדינה שלנו. אני חושב שאנחנו עומדים על קצהו של צוק תלול, ואם נמשיך לרדת למטה במסלול הנוכחי, אנחנו מסתכנים באיבוד המדינה שלנו, אנחנו מסתכנים באיבוד נווה המדבר הבלתי-ייאמן של חירות שהקמנו כאן".

פעילים בקהילה הגאה ניסו לשגר מסרי הרגעה, ואמרו שאין כוונה ממוסדת או מאורגנת לפעול נגד ארגוני דת. "יש מספיק ארגונים שמאפשרים נישואים חד-מיניים, איננו מרגישים צורך לתבוע או להכריח את מי שלא רוצה לחתן אותנו. ארגוני הדת נמצאים תחת הרושם המוטעה כאילו יש תנועה גדולה שדורשת מהם לבצע טקסים הפוגעים באורח אנוש מחופש הדת שלהם", אמר ג'סטין לי, פעיל בארגון נוצרים הומואים. 

לי, כמו גם פעילים אחרים המקורבים לארגוני דת, מספרים על כך שקיבלו דיווחים מכנסיות רבות ששכרו עורכי דין ויועצים מקצועיים במטרה להתמודד עם מה שהם מכנים "גל תביעות פוטנציאלי" מצד הומואים ולסביות. קווין סנידר, עורך דין מארגון ללא מטרות רווח המייצג גופים ואנשים מזרמים שמרניים בנצרות, אמר בראיון ל-PinkNews כי כמה מנהיגים דתיים אכן קיבלו איומים בתביעה לאחר שסרבו לערוך טקסי נישואים חד-מיניים.

ארגונו של סנידר פרסם לפני מספר שנים מסמך נהלים המגדיר למוסדות דת את המסגרת החוקית לפעולה במקרה של אישור גורף לנישואים גאים. עם זאת, אנשי הדת מבולבלים מאוד מהמצב המשפטי הקיים, ואינם בקיאים בחקיקה המפרידה בין הדת למדינה והיבטיה השונים. 

בדיוק למרווח הזה נכנסים אנשים כמו קרוז וסטרנס, הזורעים כעס וזעם ומפלגים בין שני הצדדים. וכך, נמצאת ארצות-הברית במצב של משבר מתמשך סביב סוגיית הנישואים הגאים, וזאת למרות שמדובר, בסופו של דבר, בבחירה חופשית הן להומואים ולסביות המבקשים (ויכולים, סופסוף) להינשא, וגם למוסדות הדת שיכולים לשמור את טקסיהם, אמונותיהם וערכי הקהילה שלהם. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...