עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

מריחואנה

מהי המריחואנה, כיצד היא פועלת על המוח, האם היא גורמת לנזקים, כיצד להשתמש נכון, מה הם הסיכונים והבעיות העלולות להתרחש, וממה צריך להיזהר

כפי הנראה, המריחואנה היא הסם הנפוץ ביותר, הנמצא בשימוש נרחב בעולם וגם בישראל. מקורה של המריחאונה בצמח הקנביס, והיא כוללת צורות שונות של הסם, כשהעיקרים בהם - פרחים מיובשים, גבעולים ושרף דחוס של הצמח, המכונה גם חשיש.

החומר הפעיל של המריחואנה הוא טטראה-הידרוקנבינול, THC, והוא מופיע בתצורות שונות, כשהפעילה ביותר היא THC-9 המופקת באמצעים כימיים ומשמשת ברפואה כסיוע לחולים הסובלים מכאבים רבים, וניתנת בעיקר לחולי סרטן כטיפול מונע לתופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי. החומר משמש גם להגברת התיאבון, והוא מסייע לחולי איידס להתגבר על תסמיני המחלה, ובהם דיכוי התיאבון.

בדומה לאלכוהול, המריחואנה נחשבת לסם חברתי, והיא משמשת את האדם מזה מאות בשנים. בחלק מהמדינות, כמו הולנד, המריחואנה הינה חוקית, ומכירתה בחנויות מיוחדות ("Coffee Shops") חוקית ומקובלת. בישראל השימוש במריחואנה הוא מחוץ לחוק, אך בשנים האחרונות הולכת וגוברת המגמה הציבורית הקוראת לאישור השימוש במריחואנה לשימוש אישי, וקמה רשימה פוליטית הרצה בבחירות לכנסת ("עלה ירוק"), שחלק עיקרי במצעה הפוליטי הוא הפיכת השימוש בקנביס בישראל לחוקי.

ברחבי העולם נאבקים ארגונים רבים על התרת השימוש במריחואנה. המצדדים בהתרת השימוש מציינים את מיעוט הנזקים של הסם, בניגוד לנזקים החברתיים והגופניים החמורים שגורמים הסיגריות והאלכוהול - החוקיים ברוב המדינות. בעוד שהמתנגדים טוענים כי המריחואנה גורמת לנזקים בריאותיים ולסכנה חברתית של ממש, המצדדים מציגים עמדה מנוגדת, כשהדוגמה המרכזית בטיעוניהם היא הולנד, המתירה שימוש במריחואנה, ושומרת על רמות קבועות ונמוכות יחסית של פשיעה ושימוש בסמים אחרים.

פעילות המריחואנה
המריחואנה מדכאת את הפעילות המוחית ומידת השפעתה על האדם משתנה בהתאם לניסיון, תכיפות השימוש ותדירותו, הסביבה החברתית, מצב הרוח, וגורמים נוספים. מדובר בסם חברתי, המשמש בעיקר בקבוצות, משום שהוא תורם בדרך כלל למצב רוח טוב ואופטימי. תופעות נוספות של המריחואנה: תפיסת זמן איטית יותר, התעצמות המרחב, התחזקות בתפיסה החושית של צבעים, קולות וצלילים.

ה-THC גורם, בין היתר, להרפיה של השרירים ותחושת נינוחות, אך במקביל מחדד תחושות מסוימות ומעצים אותן. יש הטוענים כי שימוש במריחואנה לפני סקס מעצים את החוויה המינית ומעשיר אותה, משום שהוא מקנה נינוחות מצד אחד, ומנגד - מגביר את תחושת המגע והתנועה. בדומה לפופרס, המריחואנה מגבירה את היצר המיני, ומסירה מחסומים רבים גם בסקס.

נזקי המריחואנה
מחקרים רבים הראו כי שימוש ארוך ומתמשך במריחואנה עלול להוביל לנזקים שונים. על פי המחקרים, מריחואנה איננה נחשבת לסם ממכר, והנזקים שהיא גורמת דומים לאלו שגורם עישון סיגריות טבק רגילות, אך בעוצמה פחותה בהרבה.

בעיות זיכרון וקשב אופייניות לשימוש במריחואנה, בזמן ההשפעה של החומר. לכן, בדומה לתרופות שונות (לדוגמה, גלולות לטיפול בנזלת או משככי כאבים חזקים) אסור לנהוג או לבצע פעולות מסוכנות תחת השפעת מריחואנה. יש הטוענים כי המריחואנה גורמת לבעיות זיכרון לטווח הרחוק - אך לרוב אלה נעלמות עם הפסקת השפעת הסם והשימוש בו. לא הוכח על נזקים לזיכרון או הקשב בטווח הרחוק.

מין לא בטוח - מעריכים כי שימוש במריחואנה (בדומה לחומרים אחרים, כמו אלכוהול, פופרס וסמים אחרים) מפחית את מידת הבהירות בעת קיום יחסי-מין ולעתים גורם להזנחת כללי המין הבטוח. אם אתם מקיימים יחסי-מין תחת השפעת סמים, הקפידו לשמור על כללי המין הבטוח (עם פרטנר שאינו קבוע). במידה ואתם מרגישים מעורפלים מדי - ותרו על הסקס.

שימוש בסמים קשים - המתנגדים לשימוש במריחואנה טוענים כי משתמשי הקנביס עוברים עד מהרה לשימוש בסמים קשים אחרים. מנגד, מראים המחקרים כי מספר המשתמשים במריחואנה המשתמשים גם בסמים קשים אחרים עומד על 10% עד 15%, ומעריכים כי אין קשר בין השימוש במריחואנה לבין השימוש בסמים אחרים.

בעיות נפשיות - הוכח כי אצל אנשים מסויימים, הנמצאים במצב פסיכולוגי מעורער מלכתחילה, גדלים הסיכויים להופעת פסיכוזה כתוצאה משימוש במריחואנה. מלבד החומרים הפעילים, לעתים כוללת המריחואנה ה"מודרנית" שאריות של חומרי ריסוס והדברה, הגורמים לנזקים משניים אחרים.

בעיות בספירת זרע ופוריות גברים - מחקרים טוענים, כי שימוש במריחואנה גורם להאטת התנועה של תאי הזרע, ומגביר את הסיכוי לעקרות אצל גברים בעלי נטייה לבעיות פוריות. בנשים הרות, עשויה המריחואנה לגרום לנזקים חמורים לאם ולעובר, ואין לעשן בתקופת ההריון. תינוקות הנולדים לאמהות שצרכו מריחואנה במהלך ההריון הם קטנים יותר וסובלים בדרך כלל מבעיות רפואיות שונות.

הגברת הסיכוי לסרטן ריאות- עישון מריחואנה, כמו עישון סיגריות רגילות, מגביר את הסיכון ללקות בסרטן הריאות. יש הטוענים כי עישון מריחואנה בג'וינט מסוכן יותר מעישון סיגריות רגילות, אך טענה זו טרם הוכחה באופן מדעי.

דרכי השימוש
ניתן לצרוך את המריחואנה בכמה דרכים, המרכזיות בהן - עישון, שאיפה או אכילה. בעישון ("ג'וינט") מגלגלים את החומר לאחר שקוצץ ונוקה מזרעים ("קססה") אל תוך נייר גלגול מיוחד ("ריזלה") יחד עם טבק מסיגריות רגילות. עישון הג'וינט נעשה בדרך כלל בקבוצה, והוא הצורה הנפוצה ביותר של שימוש חברתי במריחואנה.

בשאיפה של המריחואנה משתמשים בדרך כלל במקטרת או "באנג" מיוחד - כלי המכיל מים ופימה לתוכה מכניסים את ה"קססה" יחד עם טבק (או בלעדיו). לאחר שמבעירים את תערובת העלים, שואפים את החומר בחוזקה דרך המים אל הריאות. בשיטה זו מגיעה כמות גדולה של החומר הפעיל במריחואנה אל הגוף, והשפעתה חזקה יותר מאשר בג'וינט, הנחשב לאיטי ומתון יותר.

ניתן לצרוך מריחואנה באכילה - באמצעות המסה בחומר שומני (בדרך כלל), והכנסתה למזונות מסויימים. החומר הפעיל משתחרר באיטיות בתהליך העיכול, ומשפיע בצורה איטית ומושהית על הגוף. נפוצות במיוחדות ה-Space Cookies, המכילות חשיש או מריחואנה, הפופולריות מאוד במקומות בהם השימוש במריחואנה חוקי, כמו הולנד. כמויות המריחואנה במזון גדולה יחסית, ולכן, לרוב, השפעתו על הגוף היא החזקה ביותר מבין השיטות שהוזכרו.

כללי זהירות בשימוש במריחואנה
השימוש במריחואנה בישראל הוא בלתי-חוקי. הכללים הבאים יסייעו לכם לשמור על בריאותכם, במידה ובחרתם להשתמש בסם.

מקור הסם וטיבו
מריחואנה שאיננה נקיה, עשויה להכיל שאריות של כימיקלים מסוכנים, כמו חומרי ריסוס ורעלים אחרים המסכנים מאוד את בריאותכם, ומגבירים את הסיכוי ללקות בתופעות הלוואי של השימוש.

איסור נהיגה
אסור לנהוג לאחר השימוש במריחואנה, או להפעיל ציוד מכני/כבד כזה או אחר. בדומה לתרופות ומשככי כאבים חזקים, יש להימנע מכל פעולה המצריכה ריכוז ודיוק.

תדירות השימוש והתמכרות
נראה כי לא ניתן להתמכר פיזית למריחואנה, אך השפעותיה החיוביות על הגוף ומצב הרוח עשויים לגרום להתמכרות פסיכולוגית. הגבילו את עצמכם בשימוש, והקפידו לעשות הפסקות גדולות בין שימוש לשימוש, במידה ואתם מרגישים שתכיפות השימוש גבוהה מדי. האם אתם משתמשים במריחואנה כשאתם לבד? שלא בזמן סקס או בנסיבות חברתיות? האם השימוש גורם לכם להפרעה בחיים הפרטיים, ומשנה את שגרת יומכם? במידה וכן, עליכם להפחית את השימוש ולשקול להפסיקו לחלוטין.

הריון
לנשים בהריון אסור לעשן, לא סיגריות רגילות ולא מריחואנה. הנזקים שהעישון כשלעצמו מסב לעובר חמורים מכפי שתתעלמי מהן.

מריחואנה בצה"ל
המשטרה הצבאית עורכת מפעם לפעם ביקורות בבסיסי צה"ל השונים, בהן היא מחייבת את החיילים והחיילות לתת דגימות שתן לצורך זיהוי עקבות סמים בהן. את המריחואנה ניתן למצוא בשתן מספר ימים ואף שבועות לאחר העישון (תלוי בכמות ובסוג החומר), ובבדיקות רגישות - גם לאחר חודשים מהשימוש האחרון.

מריחואנה וסקס בטוח
אם המריחואנה משפיעה משמעותית על כושר השיפוט שלך, ומונעת ממך לשמור על כללי המין הבטוח, מוטב שלא תעשן לפני הסקס. בקיום יחסי מין עם פרטנר שאינו קבוע, הקפד על שימוש בקונדום ואמצעי הגנה מתאימים אחרים, כדי לשמור על בריאותך ולמנוע העברת מחלות מין. אם אינך סומך על עצמך, או הפרטנר, עדיף שלא להיכנס למיטה.

מריחואנה וסמים אחרים
אין לצרוך מריחואנה עם סמים אחרים, ומומלץ להימנע מאוד מערבוב מריחואנה עם אלכוהול, השילוב עשוי להיות מסוכן.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...