טוד סטרנס. צילום: דף הפייסבוק הרשמי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

עכשיו ב-FOX: שנאת חינם

עיתונאי ברשת הטלוויזיה האמריקנית עורר סערה וזרע מתחים בין מוסדות דתיים לארגוני זכויות אדם בארה"ב, כשטען שהומואים תוקפים באלימות מפגינים דתיים תמימים ושהכנסיות נמצאות בסכנה מתביעה אם יסרבו לחתן זוגות מאותו המין

הוא כינה אשה טרנסקסואלית "גבר שלובש שמלה", הגיב בטוויטר ליציאה מהארון של שחקן ב-NBA באמירה סרקסטית לפיה "ה-NBA הופך להיות Glee", ובעקבות אישור נישואים חד-מיניים בביהמ"ש העליון בארה"ב אמר כי "בית המשפט העליון פסק נגד אלוהים" והוסיף עוד כי "בקרוב יהפכו את התנ"ך ללא חוקי בגלל Hate Speech". את הדברים השערורייתיים אמר לא אחר מאשר כתב התרבות של חדשות FOX, טוד סטרנס (Todd Starnes), שעומד בימים אלו במרכז שערורייה בעקבות דבריו החריפים ויוצאי הדופן בנוף התקשורת האמריקנית.

סטרנס פרסם מספר מאמרים באתר של פוקס וכן באמצעי תקשורת שמרנים אחרים שמיהרו לתת לדברי השנאה שלו במה נרחבת. אחת הדוגמאות הקיצוניות היא מאמר נוקב שעורר קרע משמעותי בין מוסדות דתיים שונים לבין פעילי זכויות אדם בכלל ופעילים גאים בפרט, בגלל אי-דיוקים, שקרים וחצאי אמיתות שהלהיטו מריבה מיותרת וסתמית.

במאמרו טען סטרנס כי בקרוב ייאלצו כנסיות להשיא זוגות חד-מיניים, בעקבות פסיקת ביהמ"ש העליון בארה"ב. מדובר בשקר מוחלט: בארה"ב יש הפרדה בין מוסדות הדת והמדינה, ונישואים חד-מיניים מוכרים במסגרת החוק אך לא מחייבים את מוסדות הדת. עוד טיעון שקרי שהוא כתב בדבריו היה שכעת "יכולים להכריח כנסיות ומקומות תפילה להשיא את כולם, בניגוד לרצונם". עובדה זו אינה נכונה, משום שבתי כנסת, מסגדים וכנסיות יכולים לבחור האם הם מכירים בנישואים שונים או לאו על פי אמונתם והחלטותיהם הדתיות והאידיאולוגיות.

למרות שהדברים אינם מבוססים ושקריים, הפרסום הביא לגל תגובות הומופובי מצד ארגונים ופעילים דתיים ושמרנים, שהופנה כלפי להט"בים והפך במהירות לסערה. מוסדות דת שונים ערכו מפגשים וכמרים בקהילות רבות פנו לערכאות דתיות גבוהות וציינו כי הם חוששים מפני פעילים הומוסקסואלים, וטענו שהם דואגים שאם יסרבו לערוך טקס נישואים בין בני זוג מאותו מין, הם יעברו על החוק וייתבעו לדין. 

סטרנס הפך גם לדובר נלהב עבור אלו "שמבקשים להביע התנגדות לנישואים חד-מיניים אך חוששים מפני תביעות דיבה או אפילו אלימות פיזית", לא פחות, מצד הומואים ולסביות זועמים, כך לדבריו. הוא הגן על איש צוות אוויר בצבא שהטיח אמירות הומופוביות קשות בחבריו, וכן מטיף דתי שנעצר על ידי המשטרה באשמת הסתה, לאחר שכינה הומוסקסואליות "חטא נגד האנושות" וקרא למאמיניו לפעול נגד הומואים ולסביות. במקביל, הוא פרסם טיעונים - כפי הנראה לא מבוססים ושקריים - על כך ש"מפגינים דתיים תמימים הוכו באכזריות כשבאו לקחת חלק בפסטיבל גאווה".

בניסיון להרגיע את הסערה המוזרה במוסדות הדת, פרסם ראש הארגון המנהל את הפרדת הדת מהמדינה בארה"ב מסר חד-משמעי לפיו החוקה מפרידה בין הדת והמדינה ועל כן יכולים המוסדות הדתיים, כל אחד בדרכיו ואמונותיו, לבחור האם להשיא בני זוג מאותו המין או לא. עוד פורסם כי להחלטת בימ"ש להכיר בנישואים גאים אין שום השפעה על עקרונות יסוד המבטיחים את חופש הדת והפולחן בארה"ב.

בעקבות הדברים, חשבון הפייסבוק של סטרנס נסגר לפרק זמן קצר, לאחר שהחברה החליטה כי הוא מקדם עמדות שאינן הולמות את תנאי השימוש באתר (Hate Speech) ומעודד להסתה נגד מיעוטים מיניים. לאחר ההשעייה הוא חזר לאתר, וחדל מלפרסם תכנים הומופוביים בוטים ומעוררי שנאה - אם כי הוא ממשיך לעשות זאת באפיקי תקשורת אחרים דוגמת אתר פוקס וטוויטר.

מרשת פוקס נמסר כי דעותיו האישיות של סטרנס אינן מייצגות את עמדות הרשת והן נאמרו על דעתו האישית ואחריותו. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...