נישואים גאים. צילום: iStockPhoto.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארה"ב מכירה בנישואים חד-מיניים

היסטוריה בארצות-הברית: לאחר חודשים של דיונים בשני מקרים נפרדים, פסק ביהמ"ש העליון שנישואים אינם רק בין גבר לאשה / פרשנות

ה-26 ביוני 2013 ייזכר כיום היסטורי בקרב ההומואים, הלסביות והבי בארצות הברית, יומיים לפני יום השנה ה-44 למהומות סטונוול, שהיוו את תחילתה של תנועת זכויות הלהט"ב בארצות הברית.

לאחר מספר חודשים של דיונים בשני מקרים נפרדים, נתן בית המשפט העליון של ארצות הברית את החלטתו בשני מקרים שמאפשרים, הלכה למעשה, זכויות לזוגות בני ובנות אותו המין בארצות הברית, ברמה הפדרלית.

המקרה הראשון בו דן בית המשפט הוא תביעתה של אדית' וינדזור. וינדזור התחתנה עם בת זוגה, תיאה שפייר, ב-2007, בטורונטו שבקנדה. שתיהן הן אזרחיות של מדינת ניו יורק, ובזמן פטירתה של שפייר, ב-2009, מדינת ניו יורק כבר הכירה בנישואים שנערכו בערכאות אחרות (למשל, בקנדה). למרות זאת, "החוק להגנת הנישואים" (DOMA - Defense of Marriage Act) עליו חתם קלינטון ב-1996, קבע שנישואים הם ברית בין גבר לאישה, וש"בן/בת זוג" (Spouse, באנגלית חסרת מגדר) הוא אדם בן/בת המין השני. לכן, מבחינת הממשלה הפדרלית, השתיים לא היו נשואות, וכאשר וינדזור ירשה את רכושה של שפייר, היא נאלצה לשלם מס, ממנו הייתה פטורה לו השתיים היו נשואות כחוק (או לו תיאה הייתה גבר).

כאמור, בעוד שנישואים בין בני/בנות זוג מאותו המין הפכו בשנים האחרונות לחוקיים ב-12 מדינות (קונטיקט, דלוור, איווה, מיין, מרילנד, מסצ'וסטס, מינסוטה, ניו יורק, רוד איילנד, ורמונט, וושינגטון), במחוז קולומביה (שם יושבת וושינגטון הבירה), ובחמישה שבטים ילידיים, ההטבות שמגיעות לבני זוג ברמה הפדרלית (ירושה, מיסוי, אישור שהיה ועבודה לבני זוג זרים), לא חלו על הנישואים האלה, שכונו "נישואי חלב רזה".

עכשיו, משבוטל החוק הזה, כל זוג שנישא בארצות הברית, במדינות בהן נישואים בין בני/בנות זוג מאותו המין הם חוקיים, יזכה עכשיו להטבות ברמה הפדרלית ולא רק ברמת המדינה (State). יצויין שיש למעלה מ-1000 הטבות שונות לזוגות נשואים בארצות הברית, כולל הזכות לבקר בן או בת זוג בבית החולים ו/או לקבל החלטות בנוגע למצבו/ה הבריאותי במקרה הצורך.

בית המשפט העליון קבע, ברוב של 5 נגד 4, כי "החוק להגנת הנישואים" אינו חוקתי, כי הוא מפר את התיקון החמישי לחוקה האמריקאית שקובע כי "...לא יישללו חייו [של אדם - ע"ל], חירותו או קניינו בלי הליך משפטי תקין, ולא יילקח קניינו הפרטי לשימוש הציבור בלי פיצוי הוגן".

גם הצעה 8 על הכוונת

דבר נוסף בו דן בית המשפט העליון בחודשים האחרונים הוא ביטול "הצעה 8" (Proposition 8). הצעה 8 היא הצעת חוק עליה הצביעו אזרחי קליפורניה בבחירות ב-2008 (בארצות הברית, חלק מהחוקים מועברים להחלטת הציבור, שמצביע עליהם במהלך מערכת הבחירות לנשיאות, לסנאט או לקונגרס).

ההצעה קבעה שנישואים יהיו בין גבר לאישה בלבד, ובכך ביטלה החלטה קודמת של מדינת קליפורניה שאיפשרה לזוגות בני/בנות אותו המין להינשא. ההצעה עברה בהצבעה באותה שנה, ובכך הפסיקה את הנישואים בין בני/בנות אותו המין בקליפורניה (אך לא ביטלה נישואים שנעשו בתקופה הקצרה שבה הדבר היה מותר, מתוך "הגנת סב" - שקובעת שחוקים חדשים יחולו רק על מקרים חדשים, ולא רטרואקטיבית).

זוגות שביקשו להתחתן בקליפורניה הגישו ערעורים על כך לשתי ערכאות (בית משפט המחוזי של המחוז הצפוני של קליפורניה והמחוז התשיעי, 9th Circuit, של בית המשפט לערעורים), שקבעו שהצעה 8 אינה חוקתית, ויש לבטל אותה. בנוסף, סירבה המדינה להגן על ההצעה בפני בית המשפט. הנושא הועבר לבית המשפט העליון, כאשר את מקום המדינה ממלאים תובעים פרטיים, ושם קבעו השופטים ברוב של 5 נגד 4, כי אין בסמכותם של התובעים לערער לבית המשפט העליון כמייצגים של "תושבי קליפורניה", כאשר מדינת קליפורניה עצמה לא הייתה מעוניינת לערער על ביטול ההחלטה. לכן, החליטו השופטים, המקרה חוזר לערכאה נמוכה יותר, שם כבר ניתנה החלטה על ביטול ההצעה, וקליפורניה הופכת למדינה ה-13 שמאפשרת נישואים בין בני/בנות אותו המין.

עם זאת, הקפידו השופטים לציין כי להצעה הזאת אין השפעה על המדינות האחרות בארצות הברית, בהן נישואים כאלה עדיין אינם חוקיים, והיא תקפה לגבי הצעה 8, בקליפורניה בלבד. חקיקה דומה הקיימת במדינות אחרות בארצות הברית תושאר על כנה, עד שמערערים נוספים יגיעו לבתי המשפט המחוזיים ולבתי המשפט לערעורים במדינה, כדי לטעון שההחלטות הללו אינן חוקתיות, ומשם, לקוות כי התקדימים שניתנו במחוזות אחרים של בית המשפט הערעורים, יעמדו לזכותם הפעם.

בסופו של היום המרגש הזה בתולדות תנועת הזכויות הלהט"בית בארצות הברית, זוגות שיתחתנו באחת מ-13 המדינות (ומחוז קולומביה) המאפשרות נישואים בין בני/בנות אותו המין, יהיו זכאים להטבות הפדרליות הנלוות לזוגות נשואים, אך ההחלטה לא מחייבת את 37 המדינות האחרות בפדרציה האמריקאית. עכשיו רק נותר לראות מה יעשו תושבי המדינות הללו כדי לשנות את המצב.

ומה לגבי ישראל?

בישראל המצב מסובך קצת יותר - החקיקה לגבי יחסי אישות קובעת כי הם יעשו על פי הדין הדתי של כל אדם. כלומר, אדם שרשום כיהודי, עליו להתחתן על פי החלטת המוסדות הדתיים היהודיים, שכידוע, לא מכירים כלל בנישואים בין בני/בנות אותו המין. שינוי בדת היהודית לא יתקבל באמצעות חקיקה, אך מוסדות אחרים יכולים "להכשיר" את הנישואים הללו, באמצעות חקיקה שתיצור מערכת נישואים אזרחית מסוג כלשהו. עם זאת, נראה כי חברי הכנסת עסוקים יותר בלהתווכח מי יגיש איזו הצעת חוק, מאשר לפעול יחדיו לקידום הנושא.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...