דגל וילנה (לטביה). 
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אין גאווה במדינות הבלטיות

מצעד הגאווה הבלטי עתיד להתקיים ברחובות וילנה, בירת ליטא, בסוף החודש. העירייה פנתה לבימ"ש בדרישה לאסור את האירוע

מצעד הגאווה הבלטי עתיד להתקיים ברחובות וילנה, בירת ליטא, ב-27 ביולי. זאת כמובן, אם בית המשפט יספיק להכריע בעתירה שהגישה נגדו עיריית וילנה, ובמידה והפרלמנט הליטאי לא יוציאו מחוץ לחוק.

הגבלות על הזכות לחופש ביטוי וחופש התארגנות בדרכי שלום של קהילת הלהט"ב נותרו עדיין מקור לדאגה במדינות הבלטיות ובליטא במיוחד, שם לצד מכשולים מהרשויות מארגני אירועי גאווה מתמודדים בנוסף מול מספר רב של יוזמות חקיקה להט"ופוביות, המאיימות על זכותם לחופש ביטוי והתארגנויות.

בשנת 2008 הפך מצעד הגאווה בריגה בירת לטביה לאירוע גאווה עבור הקהילה בכל רחבי המדינות הבלטיות: ליטא, לטביה ואסטוניה. ארגוני זכויות אדם, תנועות נוער וארגונים לתמיכה בקהילת הלהט"ב מקיימים אותו ברוטציה באחת המדינות הללו בכל שנה, כאשר אמנסטי אינטרנשיונל מקפיד לשלוח פקחים לאירוע על מנת לתעד מקרים של אלימות והתנכלות.

ב-8 במאי 2010 ניערך מצעד הגאווה הבלטי בווילנה, בירת ליטא. קיומו היווה אירוע היסטורי בתולדות המדינה, מאחר שזאת הייתה הצעדה הראשונה למען קהילת הלהט"ב שנערכה על אדמת ליטא. על אף איומים באלימות כלפיי הצעדה, וניסיונות של הרשויות להוציאה מחוץ לחוק, המצעד התקיים תוך הגנה נאותה מצד המשטרה. אולם, להגנה זאת היה מחיר בחשיפה, מאחר והמשטרה אישרה לקיים את המצעד רק במיקום מרוחק של העיר, ובכך להקטין את נראותו והשפעת מסריו למען הקהילה בתקשורת וברחוב הליטאי.

השנה, חוזר מצעד הגאווה הבלטי אל רחובות וילנה. מעודדים מהצלחתם ב-2010, פנו בינואר האחרון המארגנים בבקשה לקיים את המצעד בשדרה מרכזית בעיר, אך נענו בסירוב מוחלט מצד הרשויות. ב-11 באפריל קבע בית המשפט כי החלטתה של עיריית וילנה אינה עומדת במבחן החוקיות, ודרש ממנה לאשר מתווה למצעד במקום מרכזי בעיר.

אולם העירייה עתרה לבית המשפט המנהלי העליון נגד פסיקת בית המשפט, והוא עתיד למסור את החלטתו הסופית רק ימים ספורים לפני תאריך המצעד – ה-27 ביולי. בתווך, שוקדים מספר מחברי הפרלמנט בליטא על העברת חוק שימנע התאספויות בציבור העלולות לפגום בערכי המשפחה הבסיסיים. חוק זה מעלה חשש כבד בנוגע לאפליה כנגד קהילת הלהט"ב.

הימים עוברים, שעון החול אוזל, ועתידו של המצעד נותר לוט בערפל.

הכתבה באדיבות "אמנסטי אינטרנשיונל". 

תגיות

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...