הפגנת תמיכה בלהט"בים ברוסיה. צילום: Peter Gray, flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מצב הלהט"בים ברוסיה ממשיך להחמיר

במקום לרסן את הלהט"ופוביה שקיימת ברחוב הרוסי, מקדם השלטון חוקי שנאה המגבילים באופן חמור את זכויותיהם של להט"ב במדינה

ב-25 במאי, יצא מביתו שבמוסקבה ניקולאי אלכסייב ביחד עם עשרות מחבריי קהילת הלהט"ב במוסקבה לרגל הפגנה נגד יוזמות חקיקה אנטי-להט"בית. ב-3 מוקדים מרכזיים בעיר, הופתעו המוחים והותקפו באלימות על ידי מפגיני נגד הקשורים לתנועות דתיות ולאומניות שמרניות. תגובת המשטרה הייתה מעצרם של כ-30 מחברי הקהילה, שכל פשעם היה שהפגינו באופן שליו למען זכויותיהם. ניקולאי, המארגן, היה בין העצורים.

זו לא הייתה הפעם הראשונה שאירועי גאווה במוסקבה מושכים אש מצד השלטונות: במהלך 9 השנים האחרונות אסרו הרשויות העירוניות פעם אחר פעם לקיים מצעדי גאווה בעיר, ובמידה ואלו התקיימו, פיזרו אותם באופן אלים תוך התערבות משטרתית חריגה. ב-2012 אישר בית המשפט למושל העיר במוסקבה לאסור את קיומם של מצעדי גאווה בתחומיה המוניציפאליים ל-100 שנים.

התעמרות השלטונות בהפגנה במוסקבה הייתה רק טיפה קטנה בים של אלימות, סטיגמות ושנאה כלפיי קהילת הלהט"ב, ששוטף את רוסיה בקצב מדאיג. ב-11 ביוני אישר הדומא, הבית התחתון של הפרלמנט הרוסי, שני חוקים המגבילים באופן בוטה את חופש הביטוי וההתאספות של בני הקהילה. הראשון, חוק נגד "פרופגנדה בדבר יחסים מין בלתי-טבעיים בקרב קטינים", והשני, חוק נגד "העלבת רגשות דתיים", מטילים קנסות גבוהים ומאפשרים לכוחות השיטור הרוסיים אמתלה חוקית על מנת לפזר הפגנות ואירועים ציבוריים של קהילת הלהט"ב. בהפגנת נשיקות של הקהילה מול בניין הפרלמנט, נעצרו כ-20 מפגינים שלווים על ידי המשטרה.

על אף הביקורת הבינלאומית הרחבה, שהתבטאה בעצומות, שליחת מכתבים והפגנות ברחבי העולם, בראשון ביולי אישר הנשיא פוטין את החוקים. להיפך, בשבועות האחרונים מתעצמות היוזמות הלהט"ביות על ידי גופי השלטון השונים, ולאחרונה פורסם בעיתונות העולמית כי יחלו לעצור ולגרש תיירים מקרב קהילת הלהט"ב. מדובר בעליית מדרגה מחפירה בחוקי השנאה כלפיי קהילת הלהט"ב, שהתקיימו עד עתה בעיקר ברמה המוניציפאלית.

בית הדין האירופאי לזכויות אדם קבע כבר בשנת 2010 כי סירובם המתמשך של השלטונות לאפשר לחברי\ות קהילת הלהט"ב לארגן הפגנות ואירועים ציבוריים מהווה הפרה של הזכות ליהנות מאי-אפליה. אולם פסיקת בית המשפט, שחזרה על עצמה גם ב-2013 במקרה דומה בסנט פטרסבורג, לא שינתה את המדיניות של רשויות החוק. לאורך השנתיים האחרונות, פוזרו באופן אלים עשרות אירועי גאווה שונים ברחבי רוסיה, תוך מעצרים של מאות פעילים. בנוסף, נתקלים ארגוני תמיכה בקהילה מהתעמרות שלטונית ובדיקות קפדניות של רשויות המסים הרוסיות על מנת למצוא פגמים בהתנהלותם הפיננסית.

התעמרותם של השלטונות במפגינים שלווים, מהווה תמריץ עבור קבוצות שמרניות לתקוף את קהילת הלהט"ב. במקום לרסן את הלהט"ופוביה שקיימת ברחוב הרוסי, מקדם השלטון חוקי שנאה המגבילים באופן חמור את זכויותיהם של להט"ב במדינה. בכך מקבל השלטון, גם אם תוך קריצה והעלמת עין, את הסכנה שאורבת מאחורי כל פינה בחיי כל להט"ב מחוץ לארון ברוסיה.

הכתבה באדיבות "אמנסטי אינטרנשיונל". לפרטים נוספים, מידע ותרומות לחצו כאן.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...