עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

גירוי בפי הטבעת

היגיינה לקוייה, אלרגיות, זיהומים מקומיים, הזעה, משקל יתר, שימוש בסבון, ואפילו סרטן ומחלות אחרות, עשויים לגרום לגירוי עז בפי הטבעת והרקטום

ישנם גורמים רבים היוצרים תחושת גירוי, צריבה או גירוד בפי הטבעת והעור שסביבו. לעתים, הגירוי הוא חיצוני בלבד, בשטח העור, ולעתים מדובר בגירוי פנימי, עמוק יותר, בתוך החלחולת והרקטום. גירוי בפי הטבעת יכול להיגרם כתוצאה מאכילת מזונות מסוימים או הגיינה לקוייה, אך ישנם מקרים ובהם הגירוי מעיד על בעיה פיזיולוגית הדורשת טיפול רפואי. לכן, במקרה של גירוי מתמשך בפי הטבעת, שאיננו חולף או משתפר, יש לפנות לרופא כדי לאבחן את הגורמים ולטפל בבעיה.

גורמים נפוצים לגירוי

  • מזונות ומשקאות - גירוי יכול להיגרם כתוצאה מאכילה של מזונות חריפים, מלוחים, מתובלים מאוד, תבלינים חדשים. אצל אנשים מסויימים נוצר גירוי בעקבות שתיית תה, קפה, קולה, או בירה, מיצי פירות (ובעיקר הדרים).

  • טפילים - כיני ערווה המועברות במגע מיני, ומתמקמות בעור והשערות שסביב פי הטבעת עשויות לגרום לפריחה מקומית וגרד עז. תולעים לבנות הן גורם שכיח (בעיקר בילדים) לגירוי מציק ומתמשך בפי הטבעת וברקטום.

  • זיהום על ידי פתוגנים - מחוללי מחלות, ובהם חיידקים ופטריות שונות, עשויים לגרום לגירוי בעור שסביב פי הטבעת וברקטום עצמו. גירוי זה נמשך פרק זמן ארוך, ולעתים הוא דורש טיפול רפואי ומעקב.

  • היגיינה - היא אחד הגורמים המרכזיים לגירוי בפי הטבעת. היגיינה לקויה עשויה לגרום לגירוי כתוצאה מצריבת העור על ידי שאריות צואה. היגיינה מופרזת, כמו שפשוף חזק של העור, שימוש בסבון או בחומרים אחרים, עשויים אף הם לגרום גירוי מקומי.

  • תרופות וסמים - ישנם כימיקלים הגורמים לגירוי מקומי ופנימי. תרופות אנטיביוטיות מסויימות, משחות ותכשירים, טבליות ויטמינים (בעיקר C), וסבונים גורמים לעתים לגרד מקומי.

  • חוקן - שימוש מופרז בחוקן עלול לגרום לנזקים חמורים בפי הטבעת והרקטום. שימוש בנוזלים לא נכונים, בתמיסות שאינן מתאימות, בסבון או מלחים, גורם לגירוי חזק של הרקטום ולעתים גם לנזקים לרקמות.

  • מחלות - לעתים הגירוי הוא סימפטום למחלה קשה יותר, ולכן יש להקפיד לבדוק את מקור הבעיה אם היא מתמשכת מעל לפרק זמן סביר ולא עוברת מעצמה. בין המחלות הגורמות לגירוי חזק של פי הטבעת - סרטן, מחלות כבד, סוכרת, מחלות עור שונות ועוד.

  • גורמים נוספים לגירוי - משקל עודף, הזעת יתר, לבוש לא מאוורר (תחתונים הדוקים שאינם "נושמים"), עודפי עור, תגובות אלרגיות ועוד.דרכי טיפול

הטיפול בגירוי בפי הטבעת נקבע על פי הגורם המשוער.

יש להקפיד על היגיינה של המקום, אם מדובר בהזעה מקומית ניתן להשתמש באבקות שונות (טלק, עמילן), או משחות להרגעת הגירוי (כמו משחות המשמשות לטיפול בתפרחת חיתולים וגירויים בתינוקות). מומלץ ללבוש בגדים אווריריים ולא הדוקים. אם התופעה עדיין ממשיכה, ואם מדובר בגירוי עז ומתמשך, או שמתלווים אליו תסמינים נוספים כמו דימום מקומי, כאב, טחורים או פצעים מקומיים, יש לגשת לרופא על מנת לוודא כי לא מדובר במחלה כלשהי.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...