עוד בתרבות ובידור
 >  > 

מתלים אנושיים למאורעות גדולים

דן לחמן על סיפורה של בורמה החל מהמאה ה-19 המשתלב בסיפור נער עני שאיבד את משפחתו, ומתיידד המשרתת היפהפייה של המלכה

אחת לכמה שנים מתפרסם רומן ההופך לרב מכר, מנער אותנו משגרת חיינו המוכרת ולוקחים למחוזות צבעוניים שאנחנו לא מכירים. בתחילת שנות השישים הדוגמא הטובה ביותר לכך היא הספר "דזירה" המספר עלילה שהתרחשה בימי שלטונו של נפוליאון. לתוך הרומן הרומנטי ההוא שולבו פרקי היסטוריה אמיתיים ונפוליאון היה לאחד מגיבוריו. כך נטבעה דמותו בעיני צעירי הדור ההוא וכן פרקים בהיסטוריה הצרפתית עם כל הפוליטיקאים שחיו באותה תקופה. בשנות השמונים היה זה הרומן "שוגון" שלקח אותנו אל המפגש הראשוני של המערב עם יפאן. וכעת, "ארמון הזכוכית" הלוקח אותנו אל בורמה. לתוך סיפור חיים של כמה גיבורים משתלבות עובדות היסטוריות מעולם זר לנו לחלוטין. השנה היא 1885. ראג'קומאר, ילד הודי יתום בן אחת עשרה, מגיע לעיר מנדלי בבורמה. בגילו הוא כבר עובד כנער סיפון על ספינה המשייטת בין חופי מפרץ בנגל. הספינה שהוא עובד עליה צריכה תיקון ובינתיים הוא נשכר לצורכי עבודת מטבח אצל טבחית הודית בשוק. בשיטוטיו פגש ראג'קומאר ילדה יפהפייה בת תשע, דולי, העובדת כאומנת בארמון ומשרתת את המלכה והנסיכה. ועד כמה שילד בן אחת עשרה מסוגל, הוא מתאהב בה. הסיפור מכיל פרקים בהיסטוריה של בורמה. תיאור בית המלוכה שלה ומלחמה בת כמה ימים בהם אנגליה כובשת את בורמה בגלל הגבלות ביצוא עץ הטיק ומגלה את המלך ומלכתו לעיר קטנה בהודו. זוהי היסטוריה על קצה המזלג של חלק מן העולם שאנו כאן יודעים אודותיו ועל ההיסטוריה שלו מעט מאוד. בגלל הכיבוש הבריטי בית המלוכה יצא לגלות והקשר בין שני הילדים, שעדיין אינם יודעים מה צופן להם העתיד, ניתק. קומאר, שראה את בני העם בוכים עם הגליית המלך מתואר "במובן מסוים, יצור פרא, לא מודע לעצם הדבר שבמקומות מסוימים קיימים קשרים בלתי נראים הקושרים אנשים זה לזה באמצעות האנשה של זהותם כעם". הרבה הבחנות חדות ומרתקות מופיעות בספר מתחילתו, הן על הילד והן על המורכבות של ההיסטוריה המקומית המשתלבת בתוך הסיפור, וכוללות מבט על האימפריה האנגלית ויחסה אל הכבושים, כולל הזלזול במלך לשעבר והרבה עובדות מחיי עובדים זרים. הבורמזים הביאו עובדים הודים זולים לעבודות הקשות ביער וקומאר בהתבגרותו נעשה לזמן מה מייבא עבדים כאלה. בהמשך יהפכו הזרים לחלק פעיל מדי בכלכלה הבורמזית ויגרמו לסדרה של מהומות רצחניות נגד ההודים החרוצים. הסיפור נחלק בין שני הגיבורים. ראג'קומאר שהחיים הביאו אותו ליערות הטיק, שם מתגוררים במחנות כורתי העצים, ומשם התחיל את דרכו לעושר, ובין דולי שגלתה עם בית המלכות המתרושש והולך בהודו בעיר קטנה שם היא מתיידדת עם אומה, אשת הנציב. אומה, שאחרי מות בעלה נסעה לאמריקה, נדבקה בחיידק הפוליטי והחלה להיות פעילה בארגוני שחרור הודיים שונים. תיאור מחנה כורתי העצים מרתק, כמו השימוש בפילים ושליחת גזעי עצים השוקלים טונות ממעבה היערות על פני הנהרות. קומאר ילמד שם את כל מה שסובב סביב המסחר בעץ היקר ויתחיל את גישושיו להיכנס למסחר במקום להיות פועל.

כעשרים שנה חולפות וקומאר שהתעשר פוגש סוף כל סוף בדולי בעת ביקורו בהודו בבית הנציב - הודי שמונה על ידי הבריטים - ובעוד הוא מתאהב בה מחדש, היא דוחה אותו ומעדיפה להישאר בבית המלך. אלא שזו רק תחילת סיפור אהבתם ומהר מאוד הם מתחתנים. במהרה יגלה קומאר את הגומי ולא ייקח הרבה זמן ומלחמת העולם הראשונה בה יהפוך הגומי לראשונה למוצר בעל ערך רב. הוא יהפוך אותו לעשיר יותר ממה שהיה יכול לשער בדמיונו.

הסיפור משתרע על פני עשורים רבים. קומאר ההודי ודולי הבורמזית כבר הורים לילדים מבוגרים, החלק הרומנטי של הסיפור שוקע לטובת תיאורי ההתפתחויות החברתיות, ההיסטוריות והפוליטיות של כל האזור הנתון לשליטה אנגלית. ודרך אגב, בחן רב מטופטפים לנו שמות המכוניות הראשונות שנהגו בהם, חברות התעופה המתחילות לקיים טיסות נוסעים ועד עשרות עובדות קטנות מחיי היום יום. אלא שבינתיים גדודים הודיים שנשלחו על ידי האנגלים לדכא את המרידה הבורמזית, מבלי שבהודו מישהו ידע על השימוש בצבא ההודי ובקרע ההולך ונוצר בין שתי המדינות בשל האנגלים. קומאר, בשיחה עם אומה, מסרב לראות את שיטת ה"הפרד ומשול" הבריטית ורואה בגדודים ההודיים כאלו שמגנים גם עליו ועל בני משפחתו.

בשלב זה עוזב הסיפור את בורמה, קומאר ודולי ועוקב אחרי אומה החוזרת להודו ומצטרפת למהטמה גאנדי. הפוליטיקה נראית דרך עיניה. בהודו היא פוגשת בבני משפחתה הרבים ודרכם מתחילה להיפרש דרך החיים והמחשבה ההודיים של תחילת המאה.

מלחמת העולם השנייה באירופה עוררה חילוקי דעות חריפים בצבא ההודי בו משרתים בניהם של גיבורי הספר. עולה שאלת הנאמנות לאנגלים מול שאלת האימפריאליזם, ומדוע בעצם ההודים צריכים להלחם למען אימפריה אנגלית גזענית והאם הם הופכים להיות שכירי חרב. אלא שאז פולשים היפנים לדרום מזרח אסיה וכל הקלפים נטרפים.

חלק גדול משלושת הדורות המשתתפים בסיפור מתים בצורה זו או אחרת בשל המלחמה. הודים רבים מורדים בבריטים ומקימים צבא הודי לאומי ועוזרים ליפנים. אחרי המלחמה הם לא בהכרח נחשבים לבוגדים. המדינה מתחילה בצעדיה שלה להשתחרר מהקולוניאליזם.

החלק האחרון ממשיך בהודו, מוצאם של גיבורי התחלת הסיפור, ושם נמשך ויוצא לאור התהליך שהיה מוטמע בחלקים הקודמים, הקרב על עצמאותה של הודו. במשפט שנערך למנהיגי הצבא הלאומי נטען שהעולם מכיר בזכות להכריז מלחמה בשם עם כבוש. עם ההוכחות שכל לוחמי המחתרת באירופה זכו להיות גיבורים זוכו גם ההודים העומדים למשפט.

הספר מסתיים יותר ממאה שנים אחרי שהתחיל. תת היבשת ההודית קיבלה את צורתה הנוכחית. הספר, יותר משהוא רומן על אנשים, הוא רומן היסטורי אידיאי על תהפוכות ההיסטוריה והתקדמותה. האנשים הם מתלה לתלות עליו את המאורעות הגדולים.

"ארמון הזכוכית" מאת אמיטב גהוש * הוצאת כינרת 2003 * תרגום: נעה שביט * 512 עמ', כריכה רכה * מחיר: 84 ש"ח

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...