עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

כיני ערווה

הן עוקצות, מגרדות, מציקות, ולא נעימות. מה הן כיני הערווה, מה הן מחפשות על הגוף שלכם, איך מזהים אותן וכיצד נפטרים מהן במהירות וקלות

כיני ערווה הן טפילים הניזונים מדם, ומתמקמים בדרך כלל במפשעה ובשערות הערווה, אך גם בפי הטבעת ובשערות הבטן התחתונה. לעתים, עוברות כיני הערווה גם למקומות אחרים בגוף, דוגמת בית השחי, שיער החזה, הבטן והישבן, והגפיים התחתונות - כתלות במידת השעירות של הגוף. לעתים הכינים עוברות ומתמקמות גם בחלקים העליונים של הגוף - בריסי העיניים ובגבות, ולעתים גם בזקן ובשפם. זוהי מחלת המין השכיחה והנפוצה ביותר מתוך מחלות המין (STDs).

כיני הערווה מכונות גם כיני בושת או מנדבושקס, ובשמן המקצועי הן נקראות פדיקולוזיס פוביס (Pediculosis Pubis). כיני הערווה הן חרקים קטנים ממשפחת פרוקי הרגלים, חסרות כנפיים ובעלות גוף שטוח, בגודל של כ-2 מילימטר. הכינים הן בעלות עיניים מנוונות, גפי פה מוצצות דם, ורגליים המצויידות בציפורן המאפשרת להיאחז בשיער הגוף.

הכינה מתמקמת בגוף ונאחזת היטב בשערות. הן מתרבות באמצעות הטלת ביצים, מהן בוקעים זחלים ההופכים בתוך מספר ימים לכינים בוגרות. הביצים בוקעות בתוך 4 עד 9 ימים, והזחלים הופכים לבוגרים המסוגלים להעמיד צאצאים כעבור 8 עד 10 ימים מיום הבקיעה. כינה בוגרת מטילה ביום כ-10 ביצים בממוצע, במשך כ-30 יום.

הכינה ניזונה מן הדם הזורם בעור. לאחר שנאחזה בעור ובשערות, היא דוקרת את החלק העליון של העור ומחדירה לתוכו את גפי הפה המשוננות שלהן. כדי למנוע קרישת דם, וכדי לדלל את נוזל הדם ולאפשר יניקה קלה שלו אל תוך גופן, 'מזריקות' הכינים אל הגוף נוזל נוגד קרישה המכיל חומרים שונים. חומר זה יוצר תגובה חיסונית בגוף, ובמקום מופיע גרד חזק באיזורים הנשוכים.

תסמינים וסימני זיהוי
הגירוד מופיע, בדרך כלל, כשבוע לאחר הנשיכה. אצל אנשים שנדבקו בעבר בכיני הערווה מופיע הגירוד מהר יותר, מאחר והנוגדנים כבר מצויים בגוף והמערכת החיסונית "מכירה" את החומר הזר החודר לגוף ומעיר אותה.

מלבד הגירוד המקומי, המהווה מטרד לא קטן, יכולות כיני הערווה לגרום לנזקים אחרים. גירוד של האזור ופציעתו עלול להוביל לזיהומים עוריים שונים, לדלקות ופצעים. כיני הערווה אינן מעבירות מחלות מין אחרות - דוגמת איידס, זיבה וכו' - אך לעתים יכולות הכינים לגרום להעברה חיידקים ומחוללי מחלות אחרים הנמצאים על פני העור, ואצל אנשים אחרים הן יכולות לגרום לתגובה אלרגית קיצונית.

הכינים נראות כגושים קטנים למדי, הצמודים לשיער או לעור. במקומות העקיצה ניתן להבחין בנקודות אדומות, ולעתים אף בנפיחות נקודתית. צבען של ביצי הכינים לבן, הן עגולות, דבוקות לשיער, ולעתים נראות כמו קשקשים.

כיצד נדבקיםכיני ערווה מועברות מאדם לאדם באמצעות חיכוך, תוך כדי מגע מיני או התגפפות. לעתים ניתן להידבק בה גם בשימוש במגבות, סדינים ובגדים משותפים, שבאו במגע עם הכינים ובעיקר עם ביצי הכינים. כאמור, הכינים עוברות בכל סוג של מגע גופני הדוק, וגם כשלא מדובר במגע מיני. בעת קיום יחסי מין אוראליים, יכולות הכינים לעבור מהערווה ולהתמקם בריסים, גבות ושיער הפנים (בגברים), כך גם ברימינג. ביחסי מין אנאליים יכולות הכינים והביצים לעבור לשיערות הערווה, הישבן והגוף.

כיצד מטפלים
בניגוד לכיני הראש, המפתחות עמידות הדרגתית לתכשירים, קיימים בשוק תכשירים רבים ויעילים מאוד, המשתמשים להסרה והשמדה של הכינים וביצי הכינים.

דרך הטיפול המומלצת במקרה וגיליתם כי נדבקתם בכיני ערווה:

א) מומלץ לגלח את האזור, או לגזום את השערות באמצעות מכונת גילוח או מכונת תספורת. ככל ששיער הערווה קצר יותר ודליל יותר, מתקשות הכינים להטיל ביצים, והן מתרבות לאט יותר.

ב) אם אינכם יכולים לגלח את השיער, מומלץ מאוד לעבור על השיערות באמצעות מסרק צפוף - אותו יש לנקות היטב בכוהל ומים זורמים לאחר השימוש. יש להשתמש במסרק הצפוף לפני השימוש בתכשירים לקטילת הכינים, וגם לאחריהם.

ג) יש להשתמש בתכשירים למניעה וטיפול, הנמצאים בכל בית מרקחת ואינם מחייבים מרשם רופא. התייעצו עם הרופא/ה או הרוקח/ת, ועקבו אחר ההוראות. ניתן ומומלץ לגשת לרופא עור, על מנת שיבדוק את המקום ויתאים לכם את הטיפול הדרוש. התכשירים הנפוצים כיום בשוק ויעילים מאוד בטיפול בכיני הערווה, מתחלקים לשני סוגים - שמפו ותרסיס.

 

  • השמפו הנפוץ ביותר הוא "פריודרם", איתו יש לחפוף את האיזור ולהשאיר לכ-10 דקות עד חצי שעה, ואז לשטוף שוב. יש לחזור על התהליך שוב כעבור עשרה ימים, כדי למנוע בקיעה של הביצים שעשויות לשרוד גם לאחר הטיפול.
  • התרסיס המומלץ והנפוץ ביותר הוא "כינסוף", אותו יש לרסס באיזור המפשעה ובכל האיזורים בהם התגלתה פריחה, כינים או ביצי כינים, וכן באיזורים ליד האיזור הנגוע. יש להמתין כחצי שעה, ואז להתקלח היטב ולהסיר את החומר מהגוף. יש לחזור על התהליך שוב כעבור עשרה ימים. (הוראות שימוש מפורטות - בהמשך).

יש למרוח גם את השמפו, וגם את התרסיס, בכל האיזורים בהם נמצאו כינים, סימני עקיצות או ביצים. מומלץ לבדוק את כל האזורים השעירים בגוף, לרבות הבטן והחזה, בית השחי, הישבן, הגב וכל מקום אחר בו ישנו ריכוז של שיער.
חשוב מאוד לקרוא את הוראות השימוש המדוייקות של התכשירים, ולמלא אותן במדוייק.

ד) חשוב מאוד לכבס את כל המצעים, המגבות, כלי המיטה והבגדים שבאו או עשויים היו לבוא במגע עם הכינים בתקופה ההדבקות. מומלץ לכבס אותם בחום של מעל שישים מעלות, כדי להשמיד גם את הכינים. בגדים ומצעדים שלא ניתן לכבס, יש לאחסן בתוך שקיות ניילון סגורות הרמטית, לתקופה של לפחות 60 יום (חודשיים).

ה) יש ליצור קשר עם הפרטנרים עמם באת במגע מיני בשבועות הקודמים לגילוי ההדבקות, על מנת למנוע התפשטות נוספת של המחלה והעברתה לאנשים אחרים.

הוראות שימוש לתכשיר "כינסוף"
- יש לרסס את התכשיר בתוך השיער הנגוע בכינים, באמצעות לחיצות קלות וקצרות על המיכל. יש לרסס את כל איזור המפשעה, עד שכל האזור שיש לטפל בו יהיה ספוג בתכשיר.
- לאחר הריסוס, יש להמתין כ-30 דקות, ואז לשטוף את המקום היטב.
- יש לבצע את הריסוס במקום מאוורר.
- חשוב לשטוף את כל איברי הגוף שבאו במגע עם התכשיר במים וסבון.
- במקרה של תגובה אלרגית, גירוי עז, דלקת או פריחה במקום, יש לפנות לטיפול רפואי.
- מומלץ לחזור על הטיפול רק לאחר שחלפו 7 עד 10 ימים מהטיפול הראשוני.

חשוב: מידע זה איננו תחליף להתייעצות עם רופא/רוקח, יש לקרוא את העלון לצרכן לפני השימוש בתכשיר.

מניעה
לא קיים טיפול המונע הדבקות בכיני ערווה. במידה ואתם חושדים שנדבקתם, בשל גרד, גירוי או עקצוצים מקומיים, בדקו את המקום כפי שפורט קודם לכן, ועקבו אחר ההמלצות לטיפול.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...