עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

דיאטת המועדונים

גייז בארצות-הברית מטפחים טרנד חדש ומסוכן - דיאטה הכוללת ספידים, סמים ותרופות מדכאות תאבון. בכל חודש מתגלים עשרות מקרים של גברים שהגיעו למצב גופני קריטי, בשל נזקים שגרמו לעצמם במודע. בישראל, בינתיים, לא דווח על התופעה

מחקרים וסקרים שנערכו בקרב הקהילה ההומוסקסואלית בארצות הברית ואירופה מראים, כי גברים רבים בוחרים בשיטות מהירות ומסוכנות להרזייה ועיצוב הגוף. אחת השיטות הצוברת תאוצה וזוכה לפופולריות רבה היא "דיאטת המועדונים" - נטילת תרופות מדכאות דיכאון, סמים מסוג ספידים, ולעתים גם הרעבה עצמית.

התופעה ומימדיה נכנסו לראשונה תודעה הציבורית של הקהילה ההומוסקסואלית לפני כחמש שנים. סקר שערכה מרפאה עצמאית המטפלת בהומוסקסואלים בניו-יורק הראתה, כי רבים מהגברים השריריים, החסונים והמעוצבים שהגיעו לבדיקות שגרתיות סבלו מצפיפות עצם נמוכה, בריחת סידן, אנמיה וחוסר בוויטמינים.

הרופאים התפלאו לגלות, שלמרות המראה החיצוני הבריא והחסון, היה גופם של אותם גברים, ההומוסקסואלים, פגוע ובמקרים מסויימים במצב רפואי קריטי ומסוכן. בדיקות מעמיקות יותר שנערכו בהם, הראו תפקודי כבד נמוכים, ולעתים גם דלדול רקמות, שרירים ועצמות. בהתחלה, הרופאים היו בטוחים כי מדובר בתסמיניה של מחלה חדשה, נגיפית או חיידקית, הנפוצה בקרב הגייז. אך עד מהרה נשללה אפשרות זו. שאלון קצר ואנונימי שהתבקשו המטופלים למלא עם הגעתם למרפאה לקבל טיפול, הפתיע את החוקרים והראה כי את הנזקים גרמו האנשים לעצמם באופן מפוכח ומודע.

התברר, כי הנבדקים, ללא יוצא מן הכלל, בחרו בדרכים "מקוריות" לייעול תוצאות הפעילות הגופנית והדיאטה בה בחרו. בעוד שרובם נמנעו משימוש בסטרואידים, הנחשבים למסוכנים, הם הלעיטו עצמם בכדורי מרץ ואנרגיה הנחשבים למסוכנים פחות, הקפידו על תזונה בסיסית בלבד ובמקום ארוחות צהריים שתו משקאות איזוטוניים.

חלקם אף ציינו, כי לקראת מסיבה הם נמנעו מאכילה במשך היום הקודם לה, כדי "להדגיש את השרירים ולמנוע מהבטן להיות נפוחה". את תחושת הרעב הם בלמו באמצעות שתיית מים וכדורים נוגדי תאבון.

נזקים בלתי-הפיכים לרקמות

ההרעבה העצמית ביום שלפני המסיבה, שזכתה לשם "דיאטת המועדונים", הפכה לטרנד אמריקני. הופעתם וזמינותם של סמים ממריצים, ובהם סמי מרץ ונגזרות של האקסטזי, עודדו חלק מהמכורים לספורט ואלו שהיו מעוניינים בתוצאות מהירות להשתמש בעזרים כימיים לשיפור תוצאות הדיאטה והגברת מהירות הירידה במשקל. המחיר ששילמו אותם אנשים היה יקר, לעתים בפגיעה גופנית קשה כל כך, עד כדי סיכון חיים.

הרעבה עצמית, גם אם היא איננה דרך חיים או דבר שבשגרה, גורמת לנזקים זמניים וקבועים לגוף. בעת רעב, מפרק הגוף את תאי השריר לפני שהוא מפרק את תאי השומן. לכן, בהרעבה לפרק זמן קצר לא הושגה הפחתת בכמות השומן בגוף, כי אם דווקא ירידה במסת השריר. נזק נגרם גם לכבד, העובר אף הוא תהליכי פירוק. הגוף כולו נכנס למצב של הלם, ובמקרה שתדירות ההרעבה הזו עולה, משתנה קצב חילוף החומרים של הגוף ומביא, למעשה, לתוצאות הפוכות של אגירת חומרי מזון, הנכנסים לגוף לאחר ה"דיאטה" הזו, לשומן.

שימוש ב"ספידים" (סמי מרץ) גורם לנזקים חמורים לרקמות ולשרירים. בעת שימוש בסמים אלה, עולה טמפרטורת הגוף באופן כמעט בלתי-מבוקר. אי-הקפדה על שתייה מרובה ומנוחה מפעם לפעם, עלולה להוביל לטמפרטורות גבוהות, פגיעה באיברים פנימיים, התייבשות ואי-סדירות בקצב הלב. הדם עשוי להיות סמיך מדי וצמיג, ובשילוב צריכת החמצן הגבוהה הנדרשת לשרירים לביצוע הפעילות, נגרמים נזקים גם לשרירים וליתר האיברים. במקרים קיצוניים עלול להיגרם נזק מוחי, עקב זרימת דם חלקית למוח.

ומה קורה בישראל?

בישראל מתגלים מדי שנה מספר מקרים של צעירים (בעיקר בנים, בגילאים 18 עד 29) שנפגעו כתוצאה משימוש בספידים וכימיקלים אחרים, אך כפי הנראה לא על רקע של "דיאטת המועדונים". רוב המקרים שנרשמו הם של צעירים שהגיעו לחדר-מיון באמצע הלילה, כשהם סובלים מסימני התייבשות וחום גוף גבוה. טרם נרשמו מקרים של אנשים הסובלים מתסמינים דומים לאלה של "דיאטת המועדונים", להם נלווים תסמינים פיזיולוגיים של דלדול רקמות ונזקים לכבד ולמערכות הגוף הנוספות.

הרופאים הישראלים העוקבים בדאגה אחר המגמה באירופה וארצות-הברית, מקווים כי במקרה זה הצעירים הישראלים לא יאמצו את הטרנדים האופיניים לאמריקה, ויימנעו מדיאטות מסוכנות מהסוג הזה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...