אילוסטרציה. צילום: lorenzinhos, flickr.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

המדריך ללסבית המתחילה: פרק א'

למה אני כזו? מהם הגורמים לכך שאני לסבית? בשאלות האלה דנה כמעט כל לסבית הנמצאת בשלבי ההתמודדות הראשוניים עם הזהות המינית שלה. כמה תשובות - ודעות קדומות

אחת התהיות הראשונות היא המקור ללסביות. למה נשים נמשכות לנשים. כמות ההסברים היא בערך ככמות המשיבות. והרי מדגם:

1. לסבית היא לסבית כי ככה היא נולדה.

לרב, תשובה זו תאמר (או תכתב) על ידי לסביות שמאד בטוחות בנטיותיהן, או על ידי לסביות שחושבות שזה מועיל פוליטית להיות חסרת יכולת בחירה. ישנן נשים שידעו מגיל צעיר מאד שהן ^כאלו^. ישנן אחרות שמרגע שהגיעו ל"הארה" לא יכולות לראות דרך אחרת. זו תהיה תשובתן.

2. לסבית היא לסבית כי ככה היא בחרה.

התשובה האינדיווידואליסטית לשאלה ^למה אני?^. התשובה הזו יכולה לבוא במשולב עם התשובה הראשונה ("יכולתי לבחור לחיות כנגד נטיותי").

3. לסבית היא לסבית כי היא רוצה להיות בן.

בדרך כלל תשובה המושמעת על ידי ברידרים, ולמה? כי רבות מהלסביות יודעות שהן דווקא, לא רוצות להיות בן.. המצב המתואר בתשובה מתאים יותר לשאלה למה טרנסג'נדר/ית / טרנסקסואל/ית רוצה להיות כזה (או פשוט, כזה) ולא לשאלה למה לסבית היא לסבית. לסבית היא מי שרוצה לשכב עם נשים אחרות - לא להיות מי שהיא לא בהכרח.

4. לסבית היא לסבית כי היא עברה טראומה מינית בילדותה

הטענה הזו מושמעת לא אחת, גם בקרב הקהילה וגם בקרב הברידרים. יש כמה בעיות עקרוניות עם תשובה מעין זו:
יש לא מעט סטרייטיות שעברו התעללות מינית
יש לא מעט לסביות שלא עברו התעללות מינית
יש לא מעט הומואים שלא עברו התעללות מינית
גם אותם הומואים שעברו התעללות מינית - לרוב ההתעללות הייתה מצד גברים ולא מצד נשים - ובכל זאת הם הומואים ולא סופר סטרייטים.
מעולם לא נבדק (ככל הידוע לי) שיעור ההתעללות בקרב האוכלוסיה הלסבית לעומת האוכלוסיה הסטרייטית. ולמה זה חשוב? כי על מנת שבכלל יהיה על מה לדבר צריך לדבר על קשר כלשהו בין נטיות ועבר התעללותי, קשר כזה ניתן להוכיח רק על ידי בחירת מגוון מייצג של שתי אוכלוסיות ובדיקת היחסים ביניהן (לדוגמה - מה אחוז אלו שעברו התעללות בקרב שתי קבוצות אקראיות של לסביות ושל ברידריות, או מה אחוז הלסביות בקרב שתי קבוצות אקראיות אחת שעברה התעללות ואחת שלא)
בכל מקרה זו וודאי אינה תשובה מוחלטית, ולו בגלל הלסבית שלא עברה התעללות כזו (או הסטרייטית שכן עברה).
מעבר לזה, האם פחד מגברים שקול למשיכה לנשים? אין לי תשובה לזה. גם לא ברור לי האם יש הבדל מהותי בקרב אוכלוסיית הלסביות בין כאלו שעברו לכאלו שלא עברו התעללות מינית כנ"ל.

5. לסבית היא לסבית כי היא שונאת גברים

הבעיה המרכזית בטענה הזו היא מה קדם למה - הביצה או התרנגולת? החיברות הלסבית לעיתים קרובות דוחה גברים. מעבר לזה - ניסיונות התחלה מצד גברים כאשר את תופסת את עצמך כסטרייטית ייראו באור שונה מאד מאותם ניסיונות עצמם כאשר התפיסה העצמית שלך שונה. הסוציאליזציה והחוויות אותן עוברת מי שתופסת את עצמה כלסבית לעיתים קרובות (וממש, אבל ממש לא תמיד) יכולה להביא לרתיעה מגברים (או לפחות הברידרים שבינהם).
אבל.. מה שזה אומר זה שבעצם ההגדרה העצמית של אותה בחורה כלסבית היא שהביאה לרתיעה מגברים - ולא להיפך..
האם גם הכיוון השני אפשרי? אני מניחה שכן. אבל שוב - האם רתיעה מגברים אומרת בהכרח משיכה לנשים? או בפרט משיכה ללסביות? נראה לי (אבל, זו רק דעתי) שמי שתרתע מגברים ולכן תמשך לחברה נשית - לאו דווקא תרצה מין עם נשים - פשוט יהיו לה יותר חברות נשים.

6. רצון להיות שונה

כן, גם זה קיים (קשור לבחירה)

7. (ודעתי) - יש הרבה מאד סיבות ללמה מישהי היא לסבית. לעתים קרובות, אפילו לגבי מישהי ספציפית יש כמה וכמה סיבות שתופסות. כולנו עושות בחירות בחיינו - מודעות יותר ומודעות פחות. כולנו עברנו חוויות בחיינו - חלק דומות יותר וחלק דומות פחות. בסופו של דבר זה לא ממש משנה. משנה מה את רוצה, מרגישה, חושבת, בוחרת.
כאשר מישהי מגדירה את עצמה כלסבית - למה היא עושה את זה ממש לא חשוב - בעיקר בגלל שההחלטה הזו אינה החלטה שלילית.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...