> 

כסף ורוד

מיהו "שיאן השכר" של ארגוני הקהילה, וכמה הוא מרוויח? מי שווה יותר - עובד סוציאלי, פסיכולוגית או עורך עיתון? אתם ביקשתם, אנחנו בדקנו: כל מקבלי השכר של ארגוני הקהילה

מפעם לפעם עולה בקשה מצד גולשי GoGay, לפרסום שכרם של העובדים הממלאים תפקידים שונים בארגוני הקהילה. לא פעם ולא פעמיים מוזכרים סכומים שונים מעל דפי הפורומים והתגובות, ועולות לדיון שאלות נוקבות בדבר משכורתם של אנשי הארגונים. סכומים אלה, לא תמיד מדוייקים וסובבים סביב ספקולציות שונות ומשונות וסעיפי התקצוב של הארגונים. כדי לעשות סדר בבלאגן, ערך כתב GoGay תחקיר בנוגע לתקציבי הארגונים הקהילתיים, בעלי התפקידים והמשכורות. יצויין, כי הסכומים נמסרו על ידי הארגונים עצמם.

רק בשלושה מבין שבעה ארגונים קהילתיים, א-פוליטיים, ישנם עובדים בשכר: באגודה, בבית הפתוח, ובמועצה לזכויות קהילת הלהט"ב. בארבעת הארגונים הנותרים, קל"ף, הפורום החיפאי, העשירון האחר ו-TQ, אין עובדים בשכר, נכון להיום. בקל"ף ובעשירון האחר, היו בעבר מספר עובדים בשכר.

דובר הבית הפתוח מסר, כי מנכ"ל הבית, חגי אלעד, מרוויח מדי חודש סכום של 10,159 ש"ח, ברוטו - השכר הגבוה ביותר בארגוני הקהילה, למשרה מלאה. משכורתם של הרכזים השונים בעמותה נגזרת משכר למשרה מלאה בטווח שבין 5,500 ל- 6,700 ש"ח ברוטו, כאשר לעובדים במשרות חלקיות השכר הוא כמובן בהתאם להיקף המשרה. כל רכזי הבית הפתוח עובדים במשרה חלקית. ג'רי לוינסון, יו"ר הבית הפתוח, אינו מקבל שכר מהעמותה.

יונתן לייבוביץ'
, יועץ התקשורת של הבית הפתוח מסר לכתב GoGay כי "הבית הפתוח מאמין בתשלום שכר ראוי לכוח אדם איכותי ומוקיר את תרומתו הרבה של הצוות המקצועי של הבית לעמותה ולקהילה. הנתונים המלאים זמינים לחברי העמותה, נידונים (במסגרת אישור התקציב השנתי) באסיפה הכללית ומאושרים ע"י וועד העמותה. כמו כן מדווחים נתוני השכר כחוק לרשם העמותות, והבית גאה בשקיפות הרבה בה הוא נוהג ביחס לתקציבו, כמו גם בעובדה שהעמותה מקבלת מידי שנה אישור על ניהול תקין מרשם העמותות. יצויין עוד כי חלק מהמשרות בבית הפתוח ממומנות מתרומות ייעודיות המגיעות לעמותה למטרות ספציפיות, ובכלל זה שכר המנכ"ל המועבר לבית הפתוח מדי שנה מתורם פרטי אשר התנה את תרומתו בכך שהתרומה תיועד לשכר המנכ"ל. בפועל, רק חלק מהתרומה הייעודית מנוצל לתשלום שכר כאשר היתרה מתווספת לתקציב העמותה למטרות שונות. אשר על כן, לא זו בלבד ששכר משרות אלו אינו מהווה מעמסה על תקציב הבית הפתוח, אלא שקיומן תורם לתקציב הבית. זאת כמובן בנוסף לעוד דבר או שניים שהמנכ"ל תורם לבית בנוכחותו".

עורך עיתון = פסיכולוגית + עובד סוציאלי

ליאור מנצ'ר
, מנכ"ל האגודה, מרוויח משכורת חודשית של 6,500 ברוטו במשרה מלאה. האגודה היא הארגון בו המספר הגדול ביותר של מקבלי שכר, במשרה חלקית. ראש ארגון הנוער, יניב וייצמן, הוא שכיר במשרה חלקית של האגודה ומשתכר 3,500 ש"ח בחודש. שכירים נוספים של הארגון, העובדים בו במשרה חלקית הם רכז חושן (2,242 ש"ח בחודש), עובדת סוציאלית (1,760 ש"ח), פסיכולוגית נוער (1,370 ש"ח), עובד סוציאלי נוסף (1,288 ש"ח) ומזכירת האגודה - אשר משתכרת 3,063 ש"ח לחודש.

עובדי מערכת עיתון "הזמן הוורוד" מרוויחים יותר מהרכזים, העובדים הסוציאלים והפסיכולוגים באגודה. גדי ששון, עורך "הזמן הוורוד" עובד בחלקי-משרה, ומשתכר 3,000 ש"ח בחודש. בעלי תפקידים נוספים השכירים בו הם מעצבת העיתון, אורנה אושרי (2,400 ש"ח) ומפיק העיתון (1,111 ש"ח). מנהל העיתון, יואב קניאס, משתכר ממשכורת בסיס (שגובהה לא נמסר) ותוספת המשתנה על פי מכירות הפרסום שהוא מבצע מדי חודש.

המועצה לזכויות קהילת הלהט"ב בישראל מעסיקה מנהל חשבונות במשרה חלקית (750 ש"ח בחודש) ואת יו"ר המועצה, יוקי לביא, אף הוא במשרה חלקית עליה הוא משתכר 3,900 ש"ח בחודש. מהמועצה נמסר, כי "יוקי לביא שמש כמתנדב בעמותה משך למעלה משנתיים טרם החל לקבל שכר על עבודתו. על מנת שהמועצה תקבל את תמיכתה של 'הקרן החדשה לישראל', התבקשנו להעסיק מנכ"ל בשכר וכך עשינו. היועץ המשפטי ומזכירות המועצה, לרבות הדובר ויתר בעלי התפקידים הם מתנדבים או חברי ועד, שאינם מקבלים תשלום בעבור עבודתם".

קל"ף, הפורום החיפאי וגופי הסטודנטים - העשירון האחר ו-TQ, אינם מעסיקים כיום עובדים בשכר. מהפורום החיפאי נמסר כי "הפורום החיפאי פועל על פי מתכונת ייחודית, הראשונה מסוגה בעולם, במסגרתה פועל כארגון עצמאי תחת חסות מרכז חינוך ליאו באק, הכולל מתחם של בתי ספר גני ילדים ומתנ"ס. מתנ"ס ליאו באק אימץ לחיקו את הקהילה ההומו לסבית, ופרש את חסותו על הפורום החיפאי באמצעות תמיכה מקצועית, ארגונית, קהילתית, פוליטית וכלכלית. במסגרת חסות זו מושקעים בקהילה ההומו לסבית ובפורום החיפאי משאבי מרכז חינוך ליאו באק, ובכלל זה משאבי אנוש, מתקנים, נכסים וכספים, המשמשים את הפורום החיפאי. צוות מתנ"ס ליאו באק, הכולל עובדים סוציאליים, יועצים ארגוניים, אנשי מנהלה והדרכה, מגוייס לטובת הקהילה כחלק בלתי נפרד מתפקידם במתנ"ס".

העשירון: "שכר הרכז הוא לא עניינכם"

בעבר, שולמו בעשירון האחר ובקל"ף משכורות לבעלי תפקידים שונים. העשירון האחר העסיק משך מספר חודשים רכז התנדבות ופעילויות. בתגובה לשאלת כתב GoGay, כמה השתכר רכז הפעילות, היה יו"ר העשירון היחיד שסרב להגיב ואמר כי "זה לא עניינכם".

בעבר, השתכרה הרכזת הכללית של קל"ף (קארין גוטרמן) כ- 6,000 ש"ח ויתר הרכזות השתכרו בסכום של בין 1,000 ל- 1,500 ש"ח לפי חלקי המשרה אותה מילאו.
את הנתונים הדרושים להכנת הכתבה אסף יניב הלפרין

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...