>  >  > 

ריטה, אהבה אישית

"כשנפרדתי מבן זוגי האחרון, היתה איתי ריטה בשעות הקשות ביותר. כשבכינו שנינו יחד, היא שרה ברקע". דוד מרחב בטור אישי על פרידה וכאב

במשך שנים כולנו ראינו בריטה זמרת. זמרת נפלאה, מדהימה, מרגשת עד דמעות, אמיתית עד כאב. ריטה יצרה הערצה כלפיה בציבור הרחב; לא רק נערות צעירות בנות טיפש עשרה וגם לא אוחצ'ות היסטריות, אלא גם אמהות ואבות.

כשהייתי במופע של ריטה לראשונה עם בן זוגי לשעבר, וזה היה במופע האחרונה המתבסס על הדיסק הכפול "תפתח חלון", נדהמתי לראות אנשים בגילאים של הוריי. מסתבר, שריטה יודעת לעורר סנטימנטים חזקים כל כך גם אצל אנשים שנדמה שהאהבה דהתה או כהתה אצלם עם השנים. אבל ריטה לא רק שרה שירים מרגשים ויפים. זו היתה ריטה הראשונית, של העשור האחרון; ריטה הנוכחית איננה רק זמרת. היא לא רק שרה באיכות ווקאלית מדהימה. ריטה של היום היא מעל הכל אמן עם מסר, אשה בשלה אשר יוצרת אמנות ומתווה דרך מוסיקלית שונה.

ריטה של שלהי 2000 היא אמנית בנפשה ויוצרת אמנות עם מסר. אני רוצה להתמקד בשני ממדים שלה: האמנות והמסר. מבחינה אמנותית, ריטה הבינה שאין די בריגוש הקהל אלא יש להגביהה את העוצמה האמנותית מבחינה לירית של השירים. מבחינה לירית שירים כמו "סודך", "קונצרטינה פלשתינה", "איש עם צ'לו", "כמה אירוני", "עצום את עיניך אחי" ו"רק אתה" הם שירים בעלי עוצמה לירית מדהימה הן מבחינת התוכן שלהם והן מבחינת תכנונן האמנותי.

יש שימוש נרחב במטאפורות, המוטיבים (צ'לו, מדבר, חולצת פשתן, רכבת, עננים ועוד) הם המבטאים תחושות בדידות, אכזבה, עצב וייאוש. אך גם בשירים כמו "תפתח חלון" מבקשת ריטה להביע תחושת אושר באמצעות חלון המסמל אור שמש שנכנס מבעדו, אוויר לנשימה, מבט, מרחב וכו'. את שיריה הטובים ביותר של ריטה מתוך תחושה אמיתית, כנה, שאי-אפשר לפקפק בה, של עצבות, נטישה ובדידות. אך להבדיל מזמרות אחרות, השירים שלה אינם שירים של "טרגדיה", אלא מצטיינים בזיכרון העבר, במבט המיישרים אותו אל ההווה ואפילו במבט חטוף אל העתיד.

ריטה מצטיינת בשיריה ב"זמניות רומנטית" - שום אהבה איננה נמשכת לעד - בהתפכחות - חלום ארוך ממנו הפיכחון הוא מר ופתאומי - ובבדידות מעגלית - שחוזרת פעם אחרי פעם. את השירים עבורה כתבו מיטב היוצרים: איתן נחמיאס-גלס, צרויה להב, שלמה ארצי, רחל שפירא ועוד. חלק מן השירים הם מתורגמים, חלקם מקוריים. ריטה מדהימה בשיר בפרסית "פדאת בגרדם" - בבת עיני, בהשתתפות להקת "אסטה", ובכך פותחת צוהר נוסף לשירה בעלת שורשים וזהות אוריינטליים. ריטה מגיעה לבשלות אליה הגיעו אחינועם ניני, עפרה חזה ז"ל ועוד. היא הופכת לאמנית ובכך יוצרת מרקם לירי של שירה עברית ושירה אוריינטלית, תוך שילוב אלמנטים מהשירה העממית האותנטית ומן השירה בעלת האלמנטים הספרותיים המצטיינת באקספרסיוניזם תרבותי אינדיבידואלי.

מבחינות רבות, ריטה היא ביטוי של הפוסט-מודרניזם. היא מסרבת בשירתה להיות זמרת לאומית (אע"פ שנענתה לקריאת רה"מ דאז בנימין נתניהו להופיע ביום העצמאות החמישים) ועיקר עיסוקה הוא בתחומים האישיים שבינו לבינה. מי שהיה במופע של ריטה וראה כמה אהבה וכמה חום היא מעתירה על קהל אוהביה ומעריציה, יכול היה להבין עד כמה רואה ריטה את האדם, את האינדיבידואל, כמושא שירתה - ועקב כך היא מתחברת באופן ישיר כמעט ובלתי אמצעי לקהל רחב ביותר. מי שמצפה מריטה להיות זמרת רגילה שתפקידה לרגש ותו לא, טועה ובגדול. ריטה היא הרבה יותר מסתם זמרת, ובכך ייחודה.

וכמה מילים אחרונות, אישיות. כשנפרדתי מבן זוגי האחרון, היתה איתי ריטה בשעות הקשות ביותר. כשבכינו שנינו יחד, היא שרה ברקע "כמה אירוני, אירוני, העולם מלא בסבל אז איך אתה יכול". וכשנשארתי לבד, במסע הבדידות המעגלי האישי שלי, כשרגעי האושר הקצרים שלי מאחוריי והעתיד לא ברור, ריטה ליוותה אותי, ולא היה לי אחר. ועל כך אני אומר לה תודה, ואולי אני ממליץ לכם בכלל לקנות את הדיסק, כי כשאהבתי ונאהבתי, וגם כשאהבתי מתה לה, היא שרה עבורי מדי לילה בלילו.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...