עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

על הסכין

מהם הניתוחים הפלסטיים האסתטיים הנפוצים ביותר, כיצד עושים אותם, מה בין לייזר לסכין, מהן הסכנות ועל מה חשוב להקפיד לפני שמחליטים לחתוך? כמה דברים שחשוב לדעת בדרך אל בית החולים

אסתטיקה, אם נהיה כנים לרגע, היא חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו כבני אדם. לכולנו חשוב להרגיש טוב, ולקבל מחמאות ופידבקים חיוביים. כולנו רוצים ללכת למסיבה כשאנחנו לבושים בבגדים הכי יפים, כולנו מעיפים מבט אחד (לפחות) בראי לפני שאנחנו יוצאים מהבית, ולכולנו חשוב להיראות טוב.

בשנים האחרונות, הפכה תרבות האסתטיקה לחלק בלתי נפרד מתרבות הצריכה של החברה המערבית. הפרסומות בטלוויזיה ומעל דפי העיתונים, שלטי החוצות מאירי העיניים ותמונות הענק של הדוגמנים המתוחים על בניינים, עושים שירות נפלא למודעות העצמית, לטיפוח המראה ולעיסוק המתמיד שלנו בו.

התבוננו רגע סביבכם. כמה מהאנשים שאתם מכירים באמת מרוצים מהמראה שלהם, כשהם קמים בבוקר ועדיין עטופים בקורי שינה? כולנו מרגישים את הצורך הטבעי להסתדר, להתארגן ולהראות "בסדר" כשהולכים לעבודה, ללימודים או סתם, לטייל. הלבוש הוא חלק מרכזי בדברים, אבל לא רק. ג'ל לשיער, פירסינג ועגילים, תכשיטים, עדשות, משקפיים אופנתיים. את מה שלא עשה הטבע, אמרו פעם, יעשה הצבע. ואת מה שלא יעשה הצבע יוכל מנתח פלסטי מוכשר לפתור בכמה שעות.

ניתוחים פלסטיים ייזומים הופכים עם השנים לפופולאריים יותר ויותר. אין האמור נוגע לניתוחים פלסטיים שהם הכרח, עקב ליקוי רפואי חמור הדורש תיקון. אלה הם ניתוחים "קטנים", הבאים לתקן "פגם" גופני, שהמטופל אינו מרוצה ממנו. בין הניתוחים הפופולאריים ביותר בישראל, לפי המרכזים הרפואיים, הם ניתוחי אף, שדיים, שאיבת שומן, עפעפיים ושפתיים ומתיחות פנים.

הכתבה הבאה תעזור לכם להבין קצת יותר מה, בעצם ניתוח פלסטי, כיצד הוא יכול להשפיע על חייכם, מה הסכנות שבו, ומתי חשוב מאוד להגיד "סטופ" ולעצור.

מהו ניתוח פלסטי אסתטי?
ניתוח פלסטי אסתטי הוא הליך רפואי., במהלכו מבצע רופא, בדרך כלל כירורג פלסטי בהתמחותו, שינויים ברקמות או עצמות בגוף לפי רצון המנותח וסוג הניתוח. כיום, מתייחסים לכמה סוגים של ניתוחים פלסטיים: ניתוחיים הדורשים הרדמה מלאה וכוללים התערבות כירורגית וטראומה עצבית ורקמתית (שאיבת שומן, ניתוחי אף וחזה). ניתוחים שאינם כוללים פגיעה משמעותית ברקמות (מרבית טיפולי הלייזר כגון ניתוחים לתיקון ראייה, הלבנת שיניים). ניתוחים הדורשים הרדמה מקומית או אלחוש (טשטוש עצבי המקטין משמעותית את העברת הכאב) קל (לדוגמא: עיבוי שפתיים, פילינג קילוף עור ועוד). את הניתוח הפלסטי האסתטי יוזם, בדרך כלל, המנותח מתוך רצון להיראות טוב יותר ולתקן "פגם" או ליקוי במראה החיצוני שלו. זה יכול להיות חזה נפול, אף שאינו סולד או שיניים שאינן בהירות מספיק.

ההתייחסות לניתוחים פלסטיים, ושלא בצדק, היא כאילו מדובר בהליכים פשוטים שאין בהם סיכון. זה המקום לציין ניתוח פלסטי הוא הליך טראומטי לגוף, כמו כל ניתוח, ויש בו סיכונים לא מעטים החל מזיהומים מקומיים וכלליים, דרך סיבוכים הקשורים לסוג ההרדמה, וכלה בתוצאות בלתי מוצלחות, פגיעות אסתטיות ונזקים עצביים.

פלא ושמו לייזר
ניתוחי לייזר הם הליך שגרתי במכונים רפואיים רבים בארץ ובחו"ל, וכיום מתייחסים אליהם כ"טיפול" ולא כניתוח. ההתייחסות הזו נובעת, ברובה, ממאמצי השיווק של אותם מכונים המנסים למכור לנו ניתוח אמיתי במסווה של "טיפול קצר". רובם של ניתוחי הלייזר מתבססים על יכולתה של קרן הלייזר הדקיקה והניתנת לשליטה, "לקלף" שכבות מהגוף באופן מדוייק ביותר, פעולתה של קרן הלייזר היא בשתי דרכים: "שפעול" חומרים כימיים וזירוז פעולתם על הגוף, או "אידוי" רקמות במטחי קרינה ממוקדים. הניתוחים המרכזיים בשיטה הם:


פילינג עומק העור הוא אמצעי ההגנה הראשון של הגוף כנגד מזיקים (קרינה, חיידקים, פגיעות פיזיות). משום כך, עם השנים הוא צובר "פגיעות" שחלקן אסתטיות. באמצעות הלייזר, ניתן לקלף שכבות תאי עור מעל הפנים ואיברים שונים, ולחשוף את השכבות הפנימיות של העור שלא נפגעו. כך ניתן להעלים צלקות אקנה, קמטוטי שמש וגיל, נימי דם חשופים, כתמים ופיגמנטציה בלתי אחידה. פילינג עומק מבוצע על ידי משיכת החלק אותו מקלפים (בד"כ עור הפנים) בחומצות פעילות, והקרנה בלייזר. ההקרנה מסייעת לחדירת החומר והפעלתו על העור, ומבטיחה תהליך עמוק ויסודי.

הבהרת שיניים רבים מוטרדים מכתמי שיניים הנגרמים בין היתר מעישון, תרופות אנטיביוטיות בגיל הילדות, גנטיקה קלוקלת, זיהומים ושינויים בהרכב הכימי של ציפוי השן. באמצעות טיפול לייזר ניתן להבהיר את השיניים בקלות, על ידי הלבנה כימית. בשיטה זו עוטפים את השיניים בג'ל מועשר בחמצן, וחושפים אותו למטחי לייזר. הג'ל חודר לעומק השן, מחמצן את החומרים הכהים ומלבין אותם ממש כפי שאקונומיקה מחמצנת כתמים ומלבינה בגדים.

תיקוני ראייה ניתוחים להסרת משקפיים באמצעות לייזר מתבצעים על ידי "שיוף" החלק העליון של הרשתית עד לתיקון מוקד הראייה. בשיטה חדישה יותר, ניתן לחתוך את העדשה, לשייף את החלק שמתחתיה ולהחזיר אותה למקומה. ניתוחי תיקון הראיה, בניגוד למה שרוב האנשים חושבים, הם הליך טראומטי מאוד לעין, ומסוכן ביותר. הנזקים עלולים להיות חמורים מאוד, ומניתוח כזה בדרך כלל אין דרך חזרה.


לחתוך את זה
ההליכים הרפואיים הבאים הם ניתוחים של ממש. הם מצריכים אשפוז, לעתים רבות גם הרדמה כללית וכיסוי אנטיביוטי בימים שלאחר הטיפול. ברובם תדרשו גם לתפרים וביקורות חוזרות בבית החולים. אם הרופא אומר לכם שאתם יכולים לעבור ניתוח מהרשימה הבאה באשפוז יום או ביומיים בבית החולים, עדיף שתעברו לרופא הבא. למען ביטחונכם כדאי שתישארו בבית החולים לפחות שלושה-ארבעה ימים אחרי ניתוחים אלה, כדי לוודא שאינכם סובלים מזיהומים, פגיעות פנימיות וכו'.

בכל ניתוח בו מבצעים חתך פיזי בעור, נגרמת טראומה לרקמה. טראומה מסוג זה מתבטאת באדמומיות, כאבים ונפיחות. לעתים עלול להתפתח זיהום, ובעקבותיו דלקת באיזור המנותח וברקמות הסובבות לו. במקרים של איזורים עתירי עצבים ושרירים, כדוגמת הפנים, עלול המנתח לפגוע בשריר או עצב ולגרום לנזקים בלתי הפיכים. מומלץ לשקול היטב אם היתרונות שווים את הסיכונים.

ניתוחי אף אחד מההליכים הניתוחיים הנפוצים ביותר. בניגוד למה שנהוג לחשוב, מדובר בהליך לא קל. ניתוח אף כולל התערבות במספר סוגי רקמות: ברקמה העוטפת את האף, דרך דופן האף ורקמה דמויית ג'לטין, ולעתים אף דרושה התערבות בעצם האף. האף הוא אחד האיברים הבולטים בגופנו, מעצם תפקודו. הוא ממוקם באיזור רגיש מאוד מבחינה עצבית בקצה הפנים, וקרוב מאוד לעיניים ולשפתיים. כך, עלולות תקלות בניתוח להוביל לתוצאות אסתטיות חמורות מאוד, ולעתים לפגיעות בלתי הפיכות ברקמות הסמוכות.

חזה הנה מיתוס שחשוב לנפץ. גם גברים עוברים ניתוחים ברקמת החזה. החזה מורכב, בעיקרו, משכבות קולגן ושומן (אצל נשים), ובמקרה של עודף משקל (גם בגברים וגם בנשים) נדרשת התערבות כירורגית הדורשת הקטנת החזה. בניתוח זה מבצעים חתכים קטנים בצידי החזה או מתחתיו, ומוסרת שכבת שומן לפי הצורך. ניתוחי הגדלת חזה הם ניתוחים בהם מוחדרים שתלי סיליקון אל מתחת לשריר החזה או מעליו (לפי התוצאה הנדרשת וגודל השתל).

שאיבת שומן ניתוח קשה וטראומתי מאוד. במהלכו שואבים הרופאים מצבורים של שומנים בלתי אחידים, במקומות בהם התעמלות או דיאטה לא תעזור. מי שחושב להשיל ממשקלו בניתוח פשוט, כדאי שיידע שניתוח שאיבת שומן אינו מהווה תחליף לדיאטה. הוא אינו מתאים לאנשים הסובלים מעודף משקל של למעלה מ-20 ק"ג (בשל הסיכונים שבהרדמה כללית ופגיעה עצבית), ולעולם לא יפתור אתכם מהצורך ללכת לחדר כושר.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...